Yurtdışında Mimarlık Eğitimi


Üniversite eğitimine başlayacak olan öğrenciler için doğru meslek seçimi zorlu bir süreçtir . Üstelik çokda kişisel. Sevdiğiniz mesleği yaparsanız ömür boyu çalışmazsınız. Mesleğinizi seçerken zorunlulukmu, kariyer fırsatımı yoksa hayatınızın işi olarakmı gördüğünüz oldukça önem kazanır. Birçok öğrenci mesleklerini seçerken yeteneklerinden çok trend mesleklere yönelmektedir. Son yılların en popular mesleklerinden biride Mimarlık ve Tasarım bilimleridir.

Mimarlığın bu derece popüleleritesinin artmasının Temel sebebi ise şehirleşmenin ve şehir nufüslarının giderek artmasıdır. Türkiye’de donanımlı bir şekilde Mimarlık eğitimi almak isteyen öğrenciler için sadece Üniversite sınavı kriteri geitirilirken, yurtdışı üniversitelerinde durum oldukça farklıdır. Yurtdışında mimarlık eğitimi veren üniversiteler; sanat, bilim ve teknolojiyi harmanlayan konuları, yaratıcılığınızı geliştirecek modern teknolojileri, matematik ve mühendislik destekleri ve kültürel eğilimleri ile dikkat çekmektedir. Bu bölüm hem yaratıcı hem de mantıklı olmanızı gerektirmektedir. Bunun yanında donanımlı bir sanat tarihi ve çizim yeteneğide gerektirmektedir. Bu sebeple yurtdışı üniversiteleri öğrencilerini seçerken oldukça titiz davranmaktadır. Bu yazımızda Dünyanın en çok kazandıran ve en prestijli meslekleri arasında yer alan mimarlık için yurtdışı olanaklarını anlattık.

Yurtdışında Mimarlık

Mimarlık mesleği, insanlar tarafından saygınlık gören, yüksek oranda kazanç sağlayan ve  ortaya çıkan çalışmalarınızı yüzyıllar boyunca ayakta kalabileceği prestijli ve muhteşem bir meslektir. Yurtdışında mimarlık eğitimi almak birçok ünlü mimarın çalışmalarını yakından görme ve inceleme şansı tanıyacaktır. Böylelikle bu mesleğin temeli olan estetik ve  sanatsal bir bakış açısı,yaratıcılıkta özgürlük kazandıracaktır.

Mimarlık bölümünü seçmeden önce aşağıdaki soruarın cevabı evet ise dogru mesleği seçmişsiniz demektir.  

 1. Mimarlıkla ilgili yeni teknolojileri ve yapım yöntemlerini araştırma konuları size heyecan veriyor mu?
 2. Mimari tasarımlara karşı bir ilginiz ya da bu konular üzerine hayranlığınız var mı ?
 3. Dünya çapında ünlü bir projenin içinde yer alma fikri sizi büyülüyor mu ?
 4. İnsanların hayatını kolaylaştıracak mekanlar yaratma fikri hoşunuza gidiyor mu ?
 5. Matematik vazgeçilmeziniz mi ?
 6. Ve yaratıcılıkta sınır tanımam diyorsanız

Mimarlık bölümünü İngiltere, Amerika, Kanada, Polonya, Macaristan, Almanya, Belarus gibi ülkelerde okuyabilirsiniz. Yurtdışında mimarlık eğitiminin tamamlanması 3 ile 7 yıl arası bir süreyi kapsarken, üniversite öncesinde matematik, fizik, tasarım teknolojisi gibi dersleri almış olmanız beklenir.  

Mimarlık lisansının düzenlemeleri ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Yurtdışında mimarlık eğitimi veren üniversitelerde ders içeriklerinde, bir kirişin nasıl çalıştığından 3D tasarımların doğru bir şekilde çizilmesine, tarihi yaklaşımlardan bilgisayar programlarının kullanılmasına kadar birçok konuda dersler sunar. Eğitiminizin büyük bir bölümü tasarım çalışmaları için stüdyolarda geçerken kritiklerin yapıldığı sanat ve tasarım eğitim oturumlarıyla, eleştirel düşünme ve projenizi savunma becerileriniz gelişir. 

Giriş Koşulları

Yurtdışında Mimarlık okumak isteyen bir öğrencinin okumak istediği ülkeye gore koşulları değişmektedir. Öncelikle gideceği ülkenin başvuru zamanını kaçırmamasını tavsiye ederiz. Genel olarak okulların istedikleri aşağıdaki gibidir. Bazı ülkelerde farklı koşullar ortaya çıkabilmektedir.

 • Lise diploması ve not ortalaması.
 • IELTS ya da TOEFL gibi Uluslararası dil sınavlarından okulların bekledikleri sınav sonuçlarını alabilmek. Almanya, İtalya yada Belarus gibi ülkelerde kendi dillerini de talep edebilirler.
 • Bazı ülkeler, Türkiye’de ÖSYM tarafından yapılan lisans yerleştirme sınavında barajı geçmeyi yada Mimarlık bölümüne yerleşme şartı getirebilir. 
 • Not ortalaması.
 • Her başvuru yapacağınız Üniversite için yazılan niyet mektubu.
 • 2-3 adet arası öğretmenlerinizden alacağınız referans mektubu. 
 • Portfolio. Yurtdışında hemen hemen bütün Üniversiteler sizin çizim ve sanat yeteneğinizi görmek istemektedir. Bu sebeple başvurudan önce mutlaka portfolionuz olmak zorundadır.

Mimarlık Eğitimi Alabileceğiniz Ülkeler ve Üniversiteler

İtalya;

Mimarlık bölümü okumak isteyen birine ‚‘Hangi ülkede mimarlık okumak istersin ‚‘ diye sorulsa ilk tercihi İtalya olacaktır.

İtalya’da mimarlık okumak isteyen öğrenciler; İtalyanca dil bilgisini, mimari terimleri, sanat tarihini, matematik, fizik ve coğrafyayı kapsayan bir sınava girerler. Sınav başvuruları Nisan- Mayıs aylarında İtalyan konsolosluklarından yapılır ve Eylül ayının ilk haftası İtalya’da sınav gerçekleşir. Sınav tarihini İtalyan konsoloslukları her yıl yaynlamaktadır.

İtalya Mimarlık fakülteleri için giriş koşulları

 • 12 senelik eğitimi tamamlamak ve geçerli diplomaya sahip olmak.
 • ÖSYM tarafından yapılan lisans yerleştirme sınavında barajı geçmek.
 • İtalyanca dil testi sonucu.
 • Not ortalaması.

İtalya’da mimarlık eğitimi devlet üniversitelerinde verilir, Eğitim dili genel olarak İtalyanca olsa da çoğu okul, İngilizce dil seçeneğine sahiptir. Bunlar arasında özellikle Politecnico di Milano ve Politecnico di Torino yer alır. Bu iki üniversite mimarlık ve tasarım bölümleri açısından Avrupa’nın en iyileridir.

Üniversitelerden bazıları;

POLITECNICO DI MILANO;Dünyanın en iyi mimarlık eğitimi veren okulları arasında QS sıralamalarında 14. Sıradayken sanat ve tasarım alanında ise 7. sırada yer alır.1863 yılında kurulmuş ve 100 farklı ülkeden öğrencinin eğitim aldığı okulda dünyaca ünlü mimarlar mezun olmuştur.  

POLITECNICO DI TORINO; Politecnico di Torino İtalya’da en fazla yabancı öğrenci nülüsünün olduğu üniversitedir. 1859 yılında kurulan okul, General Motors, Indesit, Pirelli, Avio gibi uluslararası şirketlerde öğrencilerine staj ve çalışma ortamı yaratarak mezuniyetten sonra kariyer imkanı sağlamaktadır.

İngiltere;

Yurtdışında eğitim almak isteyenlerin en fazla tercih ettiği ülkelerden biridir İngiltere. Yüksek kalitedeki eğitimi ve öğrenim dilinin İngilizce olması tercih edilme sebeplerinin başındagelir. Ayrıca İngiltere’deki birçok Üniversite Times sıralamasının da ilk 1000 üniversite içerisinde yer alır. 500 binden fazla öğrenci İngiltere’de eğitim almaktadır. Moda, ekonomi ve teknolojinin merkezi olan Londra ‘da eğitim alırken İngiltere’nin köklü tarihini keşfetme fırsatınız da olacaktır. Muhteşem sarayları, mimarisi ve doğasıyla büyüleyen İngiltere’de Mimarlık okumak ile ilgili bilgiler verelim.

Neden İngiltere’de Mimarlık Bölümü?

 İngiltere etrafınızda size ilhan verecek yüzlerce yapıyla çevrili bir ülkedir öncelikle. Neolitik taş devrinden kalma Stonehenge’ten Roma hamamlarına, Buckingham Sarayı’ndan Tate Modern Müzesi’ne, London Eye’ dan ünlü saat kulesi Big Ben’e, British Museum’dan Tower Bridge’e kadar gezip görebileceğiniz ve eğitiminizde size kaynak olabilecek birçok yapı ile doludur.

İngiltere’de Mimarlık eğitimine talep 3.sırada yer alır. Bu bölümde okuyabilmeniz için Dünya’nın birçok ülkesinde olduğu gibi hem yetenekli hem de donanımlı olmanız gerekmektedir.  Eğer problem çözme yeteneğine sahipseniz, hızlı ve pratik olmanın yanında geniş bir bakış açısına sahipseniz İngiltere’de Mimarlık okumak doğru tercih olabilir.

İngiltere’de eğitim eylül ayında başlar ve Temmuz sonunda biter. Eğitim süresi 3 yıldır. Fakat Mimarlık eğitimi 7 yıllık bir süreci kapsar. Bu eğitimin 5 yılı Üniversite eğitimi, 2 yılı iş deneyimidir. Öğrenciler 3 yıllık eğitimlerinin tamamlayıp bir yıl staj yaparak RIBA üyesi olurlar. RIBA İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsüdür. Fakat öğrenci daha büyük projelerde yer almak isterse BARCH ve MARCH adı altında eğitimlerine devam etmek zorundadırlar. 7 yıl eğitim sonunda öğrenciler Architects Registration Board yani ARB sözlü final sınavını geçmelilerdir. İngiltere'de mimarlık eğitimini 7 yıl boyunca almak zorunda olmadığınızı belirtmek isteriz. Eğer İngiltere’de çalışmayacaksanız 3 yıllık eğitim sonunda ülkenize dönüp mesleğinizi yapmaya devam edebilirsiniz.

Giriş koşulları

 • Lise diploması,
 • En az 6.0-6.5 olan IELTS test sonucu,
 • Eğitim alacağınız alanla ve kurumla ilgili niyet mektubu,
 • 2-3 adet arası öğretmenlerinizden alacağınız referans mektubu,
 • Pasaport,
 • İngiltere öğrenci vizesi,
 • Serbest çizim, tasarım ve üretimle ilgili çalışmalarınızın olduğu portfolyo.

Üniversitelerden bazıları;

 1. University College London
 2. University of Sheffield
 3. University of Salford
 4. University of Reading
 5. University of Glasgow
 6. University of Sheffield
 7. University of Exeter
 8. University of Liverpool
 9. University of Aberdeen
 10. University of Dundee
 11. University of East Anglia UEA
 12. Queen's University Belfast
 13. Swansea University
 14. Bangor University
 15. University of Kent
 16. Aberystwyth University
 17. Loughborough University
 18. Brunel University London
 19. City, University of London
 20. Plymouth University
 21. Middlesex University
 22. Northumbria University

Kanada;

Mimarlık tüm Dünya’da olduğu gibi Kanada’da okuması ve kabul alması zor programlardan biridir. Bu bölümde okuyabilmek yada bitirebilmek için yoğun bir şekilde hazırlanmak veçalışmak gerekmektedir. Öncelikli olarak bu programlara kabul alabilmek için 2 aşamalı SÜREÇTEN GEÇİYORSUNUZ. Önce diploma notunuz ve ingilizce puanınıza gore değerlendiriliyorsunuz . Daha sonra ise çizim ve analitik düşünme becerilerinizi ispatlamak için portfolio çalışmalarınızı sunuyorsunuz.Mimarlık programı genellikle büyük araştırma üniversitelerinde bulundugundan bu üniversitelerin koşullarıda diğer üniversitelere gore biraz daha zordur. Örneğin 11 ve 12. Sınıfta matematik ve fizik dersi almış olmanız gerekmektedir.Bazı üniversiteler ek koşullarda isteyebilir. Örneğin Mcgill Universitesi Matematik, Fizik derslerine ek olarak Kimya derslerini de almış olmanızı ister.

Kanada’da Mimarlık okumak isteyen öğrenciler ilk aşamayı geçtikten sonra ikinci aşama portfolio sunumu vardır. Fakat bundanda önce Niyet mektubu ve Cv ‘nizi değerlendirmeye alırlar Her bir okulun kendi formu ve soruları vardır. Bu formaları doldururken yada cevaplarken Mimarlık ile ilişkilendirerek yanıtlamanızı beklerler

Giriş koşulları

 • Lise diploması,
 • IELTS / TOEFL test sonucu,
 • Eğitim alacağınız alanla ve kurumla ilgili niyet mektubu,
 • 2-3 adet arası öğretmenlerinizden alacağınız referans mektubu,
 • Pasaport,
 • Kanada uzun dönem öğrenci vizesi
 • Serbest çizim, tasarım ve üretimle ilgili çalışmalarınızın olduğu portfolyo.

Üniversitelerden bazıları;

 1. University of Toronto
 2. University of British Colombia
 3. University of Alberta
 4. Universie De Montreal
 5. McMaster University
 6. University of Waterloo
 7. The University of Western Ontoria
 8. University of Calgary
 9. Queen’s University at Kingston
 10. Simon Fraser University
 11. Dalhousie University
 12. University of Ottowa
 13. University of Victoria
 14. Laval University
 15. University of Guelp
 16. York University
 17. University of Saskatchewan
 18.  The Université du Québec 
 19. University of Manitoba
 20. The Université de Sherbrooke
 21. Carleton University
 22. University of Windsor
 23. Ryerson University

NEW Yurtdışı Eğitim olarak Almanya,Avusturya,Polonya,Macaristan,İspanya,Belarus Üniversitelerinde de Mimarlık fakültelerine yerleştirme yapmaktayız. Almanya'da Mimarlık Eğitimi ,Avusturya'da Mimarlık Eğitimi,Polonya'da Mimarlık eğitimi,Macaristan'da Mimarlık Eğitimi,Belarus'ta Mimarlık eğitimi hakkında detaylı bilgi için iletişim sayfasındaki kanallardan bize ulaşabilirsiniz. İletişim için tıklayınız.

Ayrıca  0 533 027 32 74 yazabilir ,  0 507 460 77 74 - 0 324 327 22 24 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.