YURTDIŞI TIP EĞİTİMİ


 

TIP ile ilgili görsel sonucuHangimiz büyüyünce ne olacaksın sorusuna doktor, mühendis yâda avukat olmak istiyorum dememiştir. Tıp okumak Türkiye’de ne kadar prestijli ve zor ise yurtdışıda da aynı şekilde prestijli ve iş garantisi olan bir meslektir. Fakat yurtdışında giriş koşulları Türkiye’ye göre daha kolay olduğu için yurtdışı eğitim tercih edilme sebeplerinin başında gelmektedir.

Yurtdışındaki birçok Üniversite YÖK tarafından tanınır ve eğitimini tamamlayan öğrenciler Türkiye’de doktor olarak çalışabilmektedir.

Bunun için gerekli koşullardan en önemlileri İngilizce bilgisine sahip olmanız ve iyi bir lise diploma puanıdır. İngilizceniz yeterli değilse Üniversitelerin hazırlıklarında yâda özel dil kurslarında tamamlama imkânınız bulunmaktadır.

Türk öğrenciler Tıp eğitimini Avrupa birliğinde almayı daha fazla tercih etmektedir. Avrupa Birliği ülkelerinde bulunan üniversitelerde Erasmus gibi programlar ile dönemlik olarak eğitim alınabileceği gibi, aynı zamanda eğitim birliği sayesinde serbest olarak bütün eğitimi yurtdışındaki bir üniversitede tamamlama imkânınız da olmaktadır. Bundan faydalanarak yurtdışında Macaristan, Polonya gibi ülkelerde tıp eğitimi alabilirsiniz. Ayrıca Avrupa Birliği ülkelerinde tıp eğitimi almanız durumunda mesleğinizi tüm dünya ülkelerinde yapabilme fırsatını yakalamış olursunuz.

Öğrencilerin bilmesi gereken nokta Tıp eğitimleri genel olarak zorludur. Bu yüzden tıp eğitimi almadan önce yabancı dilinizi en üst noktaya ulaştırmanız gerekmektedir.

Yurtdışında Tıp Eğitimi Eğitim Süresi Türkiye’de olduğu gibi 6 yıl sürmektedir. Eğer yabancı diliniz yeterli değilse bir yıl yabancı dil sınavına hazırlık ile birlikte 7 yıl olmaktadır.

 

Yurtdışında Tıp Eğitimi Alınabilecek Ülkeler

 

TIP ile ilgili görsel sonucuYurtdışında tıp eğitimi alabileceğiniz birçok Avrupa ülkeleri bulunmaktadır. Bu ülkeler arasında Makedonya, Polonya, Bosna Hersek, Makedonya, Ukrayna, Polonya, Bulgaristan, Sırbistan, Bosna-Hersek ve Çek Cumhuriyeti bulunmaktadır. Örneğin Dünya sıralamasında ilk 1000’e giren Debrecen Üniversitesi / Macaristan, Pecs Üniversitesi / Macaristan, Lodz Tıp Üniversitesi/Polonya, Sumy Devlet Üniversitesi/Ukrayna, Wroclaw Tıp Fakültesi/Polonya, Jagiellonian Üniversitesi/Polonya, Belgrad Üniversitesi/Sırbistan (İngilizce-Sırpça), Varşova Tıp Üniversitesi/ Polonya ve Karazin Kharkiv Üniversitesi (Ukrayna) sayılabilir.

Bu ülkelerden ise en prestjlisi Macaristan ve Polonya'dır. Polonya, yurtdışında tıp eğitimi almak isteyenlerin en fazla tercih ettiği ülkelerden biridir. Macaristan ise hem iyi üniversiteleri hem de kaliteli eğitimi ile ön plana çıkmaktadır.

Ukrayna da yurtdışında tıp okumak için tercih edilebilecek ülkeler arasında yer alıyor. Gerek yaşam şartları gerek eğitim olanakları bakımından iyi bir ülkedir. Çekya ise birçok eğitim dalı için ülkemizdeki öğrenciler tarafından sık gidilen ülkeler arasındadır.

 

Yurtdışında Tıp okumanın Avantajları;

SAĞLIK BÖLÜM EĞİTİMİ ile ilgili görsel sonucu

1. Kazancı yüksek bir mesleğe edinmiş olursunuz.

Doktorluk mesleği diğer mesleklere göre oldukça zor ve sorumluluğu oldukça yüksetir. Fakat buna paralel kazancıda diğer mesleklerden çok daha iyidir. Özellikle İngiltere Amerika Avustralya Kanada gibi ülkelerde doktorların yıllık maaşları ortalama 500.000$dır

2. İşsiz kalma ihtimaliniz yoktur.

Dünyanın her yerinde tıp doktorlarına olan ihtiyaçtan kaynaklı istediğiniz ülkede dolgun maaşlarla çalışma fırsatınız olacaktır.

3. Saygın bir mesleğe sahip olmuş olursunuz.

Her ülkede doktorluk saygı gören bir meslektir ve statü & kazanç olarak en üst seviyededir.

4. Yabancı dilde eğitim aldığınız için İngilizce ile ilgili herhangi bir sıkıntınız kalmayacaktır.

5. Tıp eğitiminin okuması her ne kadar zor olsa da sonunda buna değer olduğunu göreceksiniz.

6. Türkiye’de özel Üniversitelerde Tıp okumak çok yüksek maliyetlere sahiptir. Yurtdışı içinde aynı maliyetler geçerli olacaktır. Fakat diplomanız Avrupa’da geçerli olacaktır.


Macaristan’da Tıp Eğitimi

 

hungary ile ilgili görsel sonucuEğitim kalitesi çok yüksek olan Macaristan, tüm Avrupa’dan öğrencilerin tercih ettiği popüler ülkelerden biridir. Macaristan Tıp bölümleri okumak isteyen öğrencilere Tıp Hazırlık Kursu imkânı vermekte olup, bu özelliği ile de yurtdışında tıp, diş hekimliği, eczacılık gibi bölümler okumak isteyen öğrencilere büyük avantaj sağlamaktadır.

Bu ülkede Tıp eğitimi almanız için YKS’de ilk 50 binlik dilim şartına gerek yoktur. Çünkü Macaristan’daki birçok üniversite dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite içerisinde yer almaktadır.

Bu ülkeden aldığınız diploma ile Türkiye ve tüm Avrupa’da doktorluk yapabilme şansınız olacaktır. YLS sınavına girmenize gerek kalmadan sadece diploma notunuzun değerlendirilmesi ile eğitim alabileceğiniz bu ülkede ayrıca eğitim dilinin İngilizce olmasının avantajını yakalayacaksınız. Uluslararası bir ortamda eğitim alırken İngilizcenizi aktif bir şekilde kullanma şansınız olacak. Eğitiminiz sırasında stajınızı Avrupanın herhangi bir ülkesinde yapma şansınız olacak.

MACARİSTAN’ da TIP eğitiminin şartları; İyi bir not ortalaması , lise eğitimini fen ağırlıklı almış olma, Fizik ,Kimya biyoloji derslerinin iyi olması gerekmektedir. Tabiki İngilizcenizin yeterli olmasıda diğer bir koşuldur. Eğer orrta seviyede bir İngilizceniz var ise veya notlarınız yeterli değil ise PRe Medical yani Tıp Hazırlık kurslarına katılarak bir yıl kendinizi hazırlayabilme şansınız vardır. Hem akademik İngilizce hem de temel derslerin verildiği bu kursta öğrencilerin Tıp eğitimine başlamadan önce hazırlık yapmaları sağlanır.

Pre-Medical Courses (TIP Hazırlık Eğitimi); Macaristan üniversiteleri, diğer Avrupa ülkelerindeki üniversitelere nazaran daha esnek ve öğrenciler için uygun eğitim programları sunmaktadır. Pre- Med kursları dediğimiz TIP, Diş Hekimliği ya da Eczacılık fakültesi öncesi bölüme hazırlık kursları, bu alanlarda eğitim alacak öğrencilerin en çok tercih ettikleri eğitimlerdendir. Pre- Medical eğitimi combo bir eğitim biçimidir. Öğrenci hem akademik İngilizce eğitimi alır, hem de eğitim alacağı bölüm için altyapısı hazırlanarak bölüme giriş dersleri öğrenciye önceden basit bir biçimde verilir. Böylece hazırlık eğitimi sonrası girilecek sınavda büyük avantaj sağlanır.  Pre-Medical eğitimi Pecs, Debrecen ve Szeged Üniversitelerinde alınabilmektedir. Bunların içinde en fazla talep göreni ise Pecs Üniversitesi’dir. 5, 10 ve 15 aylık Pre-Medical kursları bulunan üniversitede her seviyeye uygun program bulabilme sansınız vardır.

Direk birinci sınıftan başlamak isteyen öğrenciler için ise Üniversite yetkilileri tarafından İstanbul’da sınav yapılmaktadır. İstanbul’daki sınava rezervasyon yaptırmak için bilgi formumuzu doldurabilirsiniz

Macaristan’da TIP eğitimi sonrası YÖK denkliği; Macaristan’da TIP, Diş Hekimliği ve Eczacılık eğitimi devlet üniversitelerinde verilmektedir. Bu üniversiteler çok köklü devlet üniversiteleridir ve YÖK’n tanıdığı ranking (sıralama) kuruluşlarının oluşturduğu listelerde dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi içerisinde yer almaktadırlar. 

Macaristan En İyi Üniversite Sıralamaları

*Eötvös Lorand University - Devlet

*University of Pecs - Devlet

*University of Szeged – Devlet

*Budapest University of Technology and Economics –devlet

*University of Debrecen - DEvlet

*Corvinus University of Budapest - Devlet

*Budapest Metropolitan University- Özel

*IBS - Özel

Macaristan Üniversite Bölümleri

Computer Science (Bilişim Sistemleri)

Electrical Engineering (Elektrik Mühendisliği)

Biochemical Engineering (Biyokimya Mühendisliği)

Mathematics (Matematik)

Physics (Fizik)

Architecture (Mimarlık)

Mechanical Engineering (Makine Mühendisliği)

Civil Engineering (İnşaat Mühendisliği)

Chemical Engineering (Kimya Mühendisliği)

Business Informatics (İşletme Enformatiği)

Financial Management (Finansal Yönetim)

Business and Diplomacy (İşletme ve Diplomasi)

Commerce and Marketing (Ticaret ve Pazarlama)

Management (Yönetim)

Medicine (Tıp)

Mechatronics Engineering (Mekatronik Mühendisliği)

MACARİSTAN’DA LİSANS ÜCRETLERİ

Macaristan’da üniversite eğitim maliyeti yıllık eğitim ücretleri ortalama olarak €3500-6500 arasında değişir. Macaristan’da tıp eğitimi yıllık ortalama $15.700-18.200, Diş Hekimliği $16.300-18.200, Eczacılık ise $10.420-12.000 arasında değişmektedir.

Semmelweis Üniversitesi tıp bölümü yıllık lisans ücreti 14.750 €

Diş Hekimliği yıllık lisans ücreti 14.750 €

Fizyoterapi bölümü yıllık lisans ücreti 6.400 €

Hemşirelik bölümü yıllık lisans ücreti 6.200 €

Peç Üniversitesi tıp bölümü yıllık lisans ücreti 16.750 $

Diş Hekimliği yıllık lisans ücreti 17.300 $

Eczacılık yıllık lisans ücreti 9.000 $

Szeged Üniversitesi tıp bölümü yıllık lisans ücreti  (1-5 yıl ) 16.300 $ , 6. yıl 8150 $

Diş Hekimliği yıllık lisans ücreti 17.000 $

Eczacılık 1.yıl 10.420 $ , ( yıl 2-5 ) yıllık ücreti 10.300 $

 

NEW YURTDIŞI EĞİTİM'den Macaristan'daki Üniversiteler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Polonya’da Tıp Eğitimi

Polonya Avrupa’nın en iyi tıp fakültelerinin bulunduğu ülkelerden biridir. Dünya’nın birçok ülkesinden tıp alanında eğitim almak için binlerce öğrenci ülkeye gelmektedir. Üstelik bu ülkede eğitim alırken birçok Avrupa ülkesinden daha az ücret ödeyerek hem kaliteli eğitim alma hem de maliyeti düşürme şansınızda bulunmaktadır. 

Polonya’da Tıp okumanın avantajlarından biri Mavi diplomaya sahip olmanızdır. Macaristan’da yakaladığınız avantajların aynısını bu ülkede de yakalarsınız. Ayrıca Polonya , Bologna sürecine tabi olduğu için diplomanızın Avrupa’da geçerli olmasının yanında, Uluslararası Tıp Eğitimi Direktörlüğü (IMED), Yabancı Tıp Mezunları Eğitim Komisyonu (ECFMG) gibi en önemli küresel kurumların yanı sıra Amerika’nın prestijli organizasyonu olan Ulusal Tıp Denetmenleri Kurulu tarafından akredite edilip listede yer almaktadır. Ayrıca dünyanın en iyi üniversiteleriyle işbirliği halinde olan Üniversitelerden Lodz Tıp Üniversitesi yakınlarda ABD’nin en iyi üniversitelerinden ikisiyle işbirliği yapmaya başlamıştır. Birmingham Alabama Üniversitesi (UAB, Atlanta) ve MD Anderson Kanser Merkezi (MDACC, Houston, Texas). MD Anderson Kanser Merkezi, dünyanın en önemli kanser tedavi ve araştırma merkezi olarak bilinmektedir.

Polonyada eğitim Tıp Eğitimi alabileceğiniz Üniversiteler Fiyatları ve süreleri

Varşova Üniversitesi – 12,500 Euro/yıl – 6 yıl

Nicolaus Kopernicus Üniversitesi – 10,500 Euro/yıl – 6 yıl

Andrzej Modrzewski Üniversitesi – 12,000 Euro/yıl  – 6 yıl

Jagiellonian Üniversitesi – 14,000 Euro/yıl – 6 yıl

Lodz Üniversitesi – 10,500 Euro/yıl – 6 yıl

Lublin Medikal Üniversitesi – 11,500 Euro / yıl – 6 yıl

 

NEW YURTDIŞI EĞİTİM'den Polonya'daki Üniversiteler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

Ukrayna’da Tıp Eğitimi

ukrayna da tıp eğitimi ile ilgili görsel sonucuUkrayna, uygun yaşam maliyetleri ve düşük harç ücretleri ile öğrencilerin en fazla tercih ettiği ülkeler arasında giderek popülaritesini arttırmaktadır. Tıp eğitimi ise uygun maliyetler sebebiyle en çok tercih edilen bölümlerden biridir. Ukrayna AB ülkesi olmamasına karşın köklü üniversiteleri ve kaliteli eğitimiyle ön plana çıkmaktadır. Ayrıca İngilizce dilinin yanında Rusça ve Ukraynaca eğitim alınabildiğinden dolayı öğrenciler birkaç dil sahibi olarak mezun olmaktadır.

Özellikle kozmopolit yapıda olan Odessa ve Kharkiv gibi şehirlerinde ırkçılık en az düzeyde olduğu için öğrenciler tarafından rağbet görmektedir.

Ukrayna’da Tıp Okumak için sadece lise mezunu olmanız yeterli olacaktır. İster İngilizce isterseniz Rusça eğitim alabileceğiniz ülkede hazırlık fakültelerini istediğiniz dilde okuyabilirsiniz. NEW Yurtdışı eğitim olarak bizim önerimiz Rusça eğitim almanız yönündedir. Hazırlık eğitimini istediğiniz Üniversitede alabilme sansınız bulunmaktadır. Hazırlık eğitimi aldığınız üniversitede lisans eğitimine başlamak zorunda değilsiniz. Aldığınız sertifika ile tüm Ukrayna yada Rusya Üniversitelerinde eğitiminize başlayabilirsiniz.

Ukrayna’da 1 yıllık hazırlık paket fiyatları ve danışmanlık hizmetimizin paket kapsamı için Tıklayınız.

Ukrayna’da Tıp Eğitimi her ülkede olduğu gibi 6 yıl sürmektedir. Maliyeti ise diğer ülkelerden oldukça düşüktür. Okulların yıllık ücretleri 2.650 USD ile 4.800 USD arasında değişmektedir.

Hazırlık eğitiminin tamamlanmasının ardından, beslenme, ulaşım, sağlık sigortası gibi oluşabilecek tüm maliyetler dahil şekilde yıllık 5.500 USD’ye Ukrayna’da Tıp okuyabilirsiniz.

UKRAYNA’DA TIP OKUYABİLECEĞİNİZ ÜNİVERSİTELER:

Kharkiv Karazin Üniversitesi /V. N. Karazin Kharkiv National University

1804 yılında kurulmuştur ve Ukrayna’da ki ilk kurulan üniversitesidir. 14000 öğrencisi olan üniversitede en fazla tercih edilen bölümler Tıp, Psikoloji, Hukuk olmaktadır.

Üniversite bünyesinde 4 fakülte,2 enstitü ve 17 uzmanlık dalında eğitim verilmektedir.

Dünya sıralamalarında ilk 1000 üniversite arasında yer alna üniversitede isterseniz İngilizce isterseniz Rusça eğitim alabilirsiniz.

İngilizce Tıp yıllık eğitim ücreti: 4.300 USD

Rusça Tıp yıllık eğitim ücreti: 4.300 USD

Kharkiv Milli Tıp Üniversitesi/ Kharkiv National Medical University

Kharkiv Milli Tıp Üniversitesi 1930 yılında kurulmuş ve şuan 7000 öğrencisi& 850 öğretim görevlisiyle eğitime devam eden üniversitelerden biridir. İngilizce veya Rusça tıp okumak mümkündür.

Kharkiv Milli Tıp Üniversitesi’nde tıp okumanın maliyeti:

İngilizce Tıp yıllık eğitim ücreti: 4.800 USD

Rusça Tıp yıllık eğitim ücreti: 4.500 USD

Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi/Taras Shevchenko National University of Kyiv

Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi 1834 yılında kurulmuştur. 20.000 Öğrencisi vardır.Tıp eğitimi sadece İngilizce verilmektedir.

Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi’nde tıp okumanın maliyeti: 4.040 USD/yıl

Odessa Devlet Tıp Üniversitesi /Odessa State Medical University

Odessa Devlet Tıp Üniversitesi 1900 yılında kurulmuştur. 4.500 Öğrencisi vardır.

Üniversite Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği alanlarında eğitim vermektedir. Rusça ve İngilizce eğitim alabilirsiniz.

Odessa Devlet Tıp Üniversitesi’nde tıp okumanın maliyeti:

İngilizce Tıp yıllık eğitim ücreti: 4.370 USD

Rusça Tıp yıllık eğitim ücreti: 3.410 USD

Zaporojie Tıp Üniversitesi/ Zaporojie Medical University

Zaporojie Tıp Üniversitesi; 1903 yılında kurulan üniversite 1921 tarihinde enstitü sıfatı almıştır. Sadece Tıp alanında 8 fakültesi olan üniversite Rusça ve İngilizce eğitim alabilmek mümkündür.

Zaporojie Tıp Üniversitesi’nde tıp okumanın maliyeti:

İngilizce Tıp yıllık eğitim ücreti: 4.000 USD

Rusça Tıp yıllık eğitim ücreti: 3.100 USD

Sumy Devlet Üniversitesi/Sumy State University

Sumy Devlet Üniversitesi 1948 yılında kurulmuştur ve şuan 9.000 öğrencisi ile eğitime devam etmektedir. Tıp eğitimini İngilizce alabileceğiniz okul AB tarafından da tanınmaktadır.

Sumy Devlet Üniversitesi’nde Tıp Okumanın Maliyeti:

İngilizce Tıp yıllık eğitim ücreti: 4.300 USD

Rusça Tıp yıllık eğitim ücreti: 3.850 USD

Ukrayna’da Üniversite kaydı için Gerekli Belgelerin detayları için buraya Tıklayınız.

NEW YURTDIŞI EĞİTİM'den Ukrayna'daki Üniversiteler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

Almanya’da Tıp Eğitimi

medical in Germany ile ilgili görsel sonucuAlmanya Avrupa’nın en iyi Üniversitelerinden birçoğunu barındıran bir ülke olmasının yanında uluslararası öğrencilere sağladığı ücretsiz lisans eğitimiyle de popülaritesini her zaman korumaktadır.

Daha çok mühendislik okumak isteyen öğrencilerin ilk tercihi Almanya olsa da doktorluk mesleğini Avrupa’da yapmak isteyen birçok öğrencinin de tercihlerinde üst sıraya yükselmektedir. Almanya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin bilmesi gereken şudur ki alınan eğitim oldukça faydalı olsa da bir o kadar zorlu bir başvuru süreci vardır.

Öncelikle Almanya’da Tıp eğitimi almak istiyorsanız ÖSYM tarafından tıp ile ilgili bir bölüme yerleşmiş olmanız gerekmekte. Diğer bir şartı ise Almanca dil sınavı yani TestDAF dan C1 seviyesinde puan almanız gerekir. Akademik Almanca için bir yıl boyunca dil kursları veya üniversitelerin hazırlık kurslarına katılabilirsiniz.

Diğer bölümler için olmasa da Tıp okumak isteyen öğrencinin iyi bir lise not ortalaması olması gerekmektedir. Ayrıca öğrencinin sosyal faaliyetleri ve referans mektupları da üniversite kabul sürecinde etkin rol oynamaktadır.

 Almanya’da ücretsiz eğitim alınması öğrencilerin tercih sebeplerinin başında gelmektedir. Tüm uluslararası öğrenciler bu avantajdan dolayı çok fazla talep etmektedir. Yani bunun anlamı birçok kişi ile yarış halinde olduğunuzu gösterir. Örneğin Üniversitelerin mühendislik bölümüne 50 yabancı öğrenci kontenjanı varsa Tıp bölümü için 6 ila 10 öğrenci arasında kontenjan ayrılmaktadır. Bu sebeple ne kadar fazla üniversiteye başvuru yapılırsa kabul alma şansınız o kadar fazla olacaktır.

Almanya’da tıp eğitimi 6 yıl sürmektedir. Tıp eğitimi teorik ve pratik olmak üzere iki kısımdan oluşur. İlk bölümde teori ikinci bölümde ise pratik kısmına ağırlık verilir. Öğrenciler mezun olmadan önce 3 ay hasta bakıcılığı 4 ay staj yaparlar. Daha sonra mezun olmaya hak kazanırlar. Mezuniyetinizden sonra branşlaşmak için Türkiye’deki gibi TUS sınavına girmenize gerek yoktur.

Almanya’da Tıp eğitiminizi tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönüp mesleğinizi yapabilir yada Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde çalışabilirsiniz.

Almanya’da Tıp Eğitimi alabileceğiniz bazı üniversiteler;

1-  Dresden University of Technology; 1828 yılında kurulan üniversitede tıp eğitiminin yanında mühendislik beşeri bilimler ve sosyal bilimler üzerinde de eğitim verilmektedir.

2-  University of Duisburg – Essen ; Almanya’nın en genç eğitim kurumlarından biri olan üniversiteleri 2003 yılında iki üniversitenin birleşmesiyle kurulmuştur.11 Fakülteden oluşan okulda Eğitim bilimleri,Ekonomi,İşletme,Byoloji,Fizik,Kimya,Mühendislik,Beşeri Bilimler, Sosyal bilimler ve Tıp alanında eğitim vermektedir.

3-  University of Bonn; 1818 yılında kurulan üniversite yaklaşık 40.000 öğrenci öğrenim görmektedir. Üniversitede Tıp Fakültesinin dışında Hukuk ve İktisat Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Matematik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Sanat Fakültesi ve Katolik ve Protestan İlahiyat Fakültesi bulunmaktadır.

4-  Ulm Universitesi ; Almanya’nın en genç eğitim kurumlarından bir diğeri olan üniversite 1967 yılında kurulmuştur. Fen bilimleri, tıp, matematik, ekonomi ve bilgisayar bilimleri üzerine eğitim vermektedir.

5-  RWTH Aachn University; Almanya’nın en büyük teknik üniversitelerinden biri olan RWRH 1870 yılında kurulmuştur. 42 binden fazla öğrencisi olan üniversite ağırlıklı olarak mühendislik ve teknik bilimlerde eğitim verse de Tıp Fakültesi de mevcuttur. Bünyesinde Matematik, bilgisayar ve doğa bilimleri fakültesi, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Ham madde ve malzeme bilimi, Elektrik Mühendisliği, Felsefe, İktisat fakülteleri bulunmaktadır.

6-  Ruhr-University of Bochum; 1962 yılında kurulmuş olsa da eğitim hayatına 1965 yılında başlamıştır. Ortalama 42 bin öğrencisi olan üniversitenin 3 binden fazla yabancı öğrencisi mevcuttur. Bochum Üniversitesinde Hukuk, İktisat, Sosyal Bilimler, Psikoloji, İnşaat ve Çevre Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Matematik, Felsefe ve pedagoji, Tarih bilimleri ve Tıp Fakültesi bulunmaktadır.

7-  Ludwig Maximilian University of Munich; Kısa adı LMU olan üniversite Münih’te bulunur. Almanya’nın en kalabalık 2. Üniversitesidir. Ortalama 50 bin öğrencisi vardır. 1472 yılında kurulan üniversitede bulunan fakülteler Roma ve Protestan Katolik Teoloji Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İş Yönetimi Fakültesi, Ekonomi Fakültesi, Tıp Fakültesi, Sosyal bilimler Fakültesi, Dil ve Edebiyat Fakültesi, Matematik, Bilgisayar ve İstatistik Fakültesi, Biyoloji Fakültesi, Fizik Fakültesi, Kimya ve Eczacılık fakültesi, Kültür Çalışmaları Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi

8-  Leibniz University of Hannover; Kısa adı LUH olan Leibniz University of Hannover 1831 yılında kurulmuştur ve 9 fakülteden oluşmaktadır. Özellikle mühendislik alanında Almanya’da ve Avrupa’da köklü bir alt yapıya sahip kaliteli bir üniversitedir. Yaklaşık 27 bin öğrencisi olan Üniversitede Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Ekonomi ve Yönetim, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Hukuk, Makine Mühendisliği, Felsefe ve Tıp alanında eğitim alabilirsiniz.

9-  Goethe University of Frankfurt; 1914 yılında kentteki zengin kesim tarafından vatandaşlık üniversitesi olarak kurulmuştur. Şehrin en ünlülerinden biri olan Lohn Wolfgang von Goethe’nin ismini alan üniversitede yaklaşık 38 bin öğrenci bulunmaktadır. Frankfurt Avrupa’nın finans merkezi olduğu için uluslararası öğrencilerin en fazla tercih ettiği şehirlerden biridir. Üniversitenin 4 kampüsü vardır. Tıp fakültesi ve hastanesi de Niederrad’da bulunmaktadır.

10- Friedrich Alexander Universitat Erlangen Nurnberg; Kısa adı FAU olan üniversite 1743 yılında kurulmuştur. FAU bir araştırma üniversitesidir ve Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 7. Sırada yer almaktadır. Üniversite 2009 yılında Güney Kore’de kampüs açmıştır. Tıp fakültesinin bulunduğu üniversitede İşletme Yönetimi, Biyoloji, Kimya, beşeri bilimler gibi konularda eğitim alabilirsiniz.

11- Charite Universitatsmedizin Berlin; Avrupa’nın en büyük Üniversite hastanelerinden biri olan Üniversitenin tarihi 1710 yılına kadar dayanmaktadır. Üniversite 2010 yılında 300. yılını kutlamıştır.

 

NEW YURTDIŞI EĞİTİM'den Almanya'daki Üniversiteler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.