ÜCRETSİZ ONLINE İNGİLİZCE ÖĞRENEBİLECEĞİNİZ SİTELER


İngilizce Öğrenirken İşinizi Kolaylaştıracak 40 Site 
 
Anadili farklı olan insanların konuştuğu ilk "küresel ortak dil" olarak tanımlanan İngilizce günümüzde en çok konuşulan dillerden bir tanesidir. Bu sebeple de dünyanın neresine giderseniz gidin, eğer İngilizce biliyorsanız sizi anlayan birileri olacaktır. İngilizcenizi geliştirmenin bir çok yolu vardır ve bunlardan bir tanesi de internetteki online kaynakları, sözlükleri kullanmaktır.  NEW Yurtdışı Eğitim olarak için bu sitelerden bazılarını sizler için araştırdık;
 
WEB SİTELERİ
 
British Council:  Bütün alanlarda (Grammar, Speaking, Reading) kendinizi geliştirebileceğiniz bir site. British Council’in aynı zamanda gençler, çocuklar ve İngilizce eğitimi verenler içinde farklı siteleri bulunmaktadır.
BBC: Bütün yaş grupları için BBC’nin hazırladığı online ders sitelerini kapsayan oldukça donanımlı ve kapsamlı bir site.
Edufind: İngilizce dil bilgisi konusunda çok faydalı olacak ve aynı zamanda online test ve quiz de çözebileceğiniz harika bir site.
Alison: Seviyenize ya da ilgilendiğiniz alana online eğitim alabileceğiniz, aynı zamanda kaydolarak ilerlemenizi takip edebileceğiniz farklı bir site.
ESL Randall’s: Bolca listening pratiği yapabileceğiniz, bol içerikli bir site.
Activities for ESL: Bolca quiz ve test bulabileceğiniz, rahatlıkla pratik yapabileceğiniz bir site.
Colorin Colorado: Öğrenciler için okuldaki derslerine ek kaynak olabilecek oldukça yararlı bir site.
UsingEnglish: İngilizce öğrenmek isteyenler için dilbilgisi sözlüğü, çalışma bölümleri ve birçok makaleyi kullanabileceğiniz, aynı zamanda forumlarda diğer insanlardan da yardım alabileceğiniz bir site.
BabLa: Sınavlar, oyunlar ve forumlarla tam anlamıyla İngilizceyi eğlenirken öğrenebileceğiniz bir site. Sitenin bir de online sözlüğü bulunmaktadır.
ESLGold: Adına yakışır bir site! İçerik açısından baktığımızda tam bir altın madeni diyebiliriz bu site için. Öğrenciler burada speaking pratiği yapabilir, okuma kitapları ile reading yeteneklerini geliştirebilir ve İngilizce konuşabilecekleri yabancı arkadaşlar edinebilirler. Öğretmenler ise ders anlatırken faydalanabilecekleri kitaplara ve oyunlara ulaşabilir, buradaki iş imkânlarından faydalanabilirler.
ESLBasic: Günlük konuşmalarınızda ya da İngilizce ikinci dil olarak öğrenmede temel bilgileri öğrenebileceğiniz eğlenceli makaleler sunan güzel bir site.
Repeat After Us: Öğrenciler burada hazır metinlerin bulunduğu online kütüphaneden istedikleri konu hakkında makale seçip okuyabilirler.
WordSteps: Telefon ve tabletinize indirebileceğiniz bu uygulama ile öğrenmek istediğiniz kelimeleri seçip, bir dosya oluşturup mobil olarak bu kelime dosyasına erişebilirsiniz.
 
ÖĞRETMENLER İÇİN;
 
English Grammar: İngilizce öğretirken yararlanabileceğiniz konu anlatımları, teknikler, egzersizler ve birçok video sunan bir site. Aynı zamanda PDF formatında bilgisayarınıza indirebileceğiniz içeriklerle siteden çevrimdışı olarak da faydalanabilirsiniz.
ESL Partyland: Öğretmen sayfasında bulacağınız içeriklerle öğrencilere dersi sevdirmek daha kolay olacak! Videolar, şarkılar ve okuma parçalarını bir arada bulabileceğiniz güzel bir site.
Coversation Questions: Speaking yaptırırken oldukça faydalı olacak bir site. Öğrencilere sorulabilecek diyalog sorularından örnekler var.
ISLCollective: Öğretmenler tarafından hazırlanmış worksheetler sunan bir site. Resimli, farklı ve eğlenceli çalışma kâğıtları arayanlar için ideal bir site.
Bright Hub: Yılın farklı zamanları için ders planları bulabileceğiniz ve İngilizce öğretimi hakkında makaleler bulabileceğiniz bir site.
Busy Teacher: Yine öğretmenler tarafından hazırlanmış baskıya hazır worksheetler bulabileceğiniz bir site.
OneStopEnglish: Macmillian yayınları tarafından hazırlanmış, İngilizce öğretmenlerine çeşitli konularda kaynak sağlayan bir site.
 
ONLINE SÖZLÜKLER;
 
Dictionary: Çok kapsamlı bir online sözlük. Sitede oyunlardan, eş anlamlı kelimeler sözlüğüne kadar farklı içeriklere ulaşabilirsiniz.
Cambridge: Farklı aksanlara ait sözlüklerle, çeşitli dillere çeviri yapabileceğiniz bir site. Ayrıca tabletinize ve telefonunuza uygulama olarak indirme olanağınız da var.
IdıomSite: Deyimleri ve söz dizilerini anlamanıza yardımcı olacak online sözlük sitesi.
Fonetiks: Anadili İngilizce olan bir okuyucu tarafında seslerin telaffuzunu öğrenebileceğiniz bir site.
Tureng: İngilizce-Türkçe dil ikilisinde çeviri yapan çevrimiçi bir site. Uygulama olarak telefon ve tabletinizde kullanabilirsiniz.
Oxford: Oxford yayıncılığın online sözlüğü.
Your Dictionary: Aradığınız kelimenin cümle içinde kullanımı görebileceğiniz örnek cümleler sunan bir sözlük.
Longman: Çok kapsamlı olan longman sözlüklerinin online sürümü de diyebiliriz kısaca.
Google Translate: Basit cümleleri kolaylıkla çevirmenizi sağlayacak bir kaynak.
 
ÖZEL ALAN;
 
Learn4Good: TOEFL sınavı ile ilgili bilgilere ulaşabileceğiniz ve örnek testler bulabileceğiniz bir site.
English Stuff: İngilizce sınavlarıyla ilgili örnek testlere ulaşabileceğiniz, kelime haznenizi genişletecek ve aynı zamanda dilbilgisi ile ilgili destek alabileceğiniz bir site.
TOEFL: Toefl sınavı hakkında her şeyi öğrenebileceğiniz bir site.
WordTest: Türkiye çapında Online YDS deneme sınavına katılabileceğiniz bir site.
Pain In The English: İngilizce’de açıklaması zor şeyleri öğrencilerinize açıklamanıza yardımcı olacak bir site.
Britannica: İçinde her konuda makaleye ulaşabileceğiniz İngilizce bir ansiklopedi. Bu şekilde reading yeteneklerinizi de geliştirebilirsiniz.
Children Story: Çocuklar için masallar, fabllar ve kısa hikayeler bulabileceğiniz bir site.
AT&T: Yazdığınız cümlenin, kelimenin ya da söz öbeğinin istediğiniz aksanda okunuşuınu öğrenebileceğiniz bir site.
AGENDA: Birçok çocuk şarkısının sözleriyle birlikte flash versiyonuna ulaşabileceğiniz yararlı bir site.  
LE Network: İngilizce dersleri ve dil öğrenmekle ilgili ipuçlarını öğrenebileceğiniz, İngilizce ile ilgili yeteneklerini geliştirebileceğiniz bir site.
English as a Second Language: İngilizce öğrenirken kullanabileceğiniz her türlü kaynağa ulaşabileceğiniz bir site.