POLONYA’DA ÜNİVERSİTE - POLONYA'DA LİSANS EĞİTİMİ


Polonya 2004 yılında Avrupa birliği üyesi olduktan sonra eğitim sisteminde Avrupa birliğine uyum çerçevesinde köklü değişimler yaparak , Avrupa standartlarına uygun hale getirilmiştir.

Son yıl verilerine göre 500 civarında üniversite barındıran Polonya’da okumak şart gibi görünüyor. Bunlardan 365 tanesi özel olan üniversitelerin fiyatları Türkiye üniversitelerine göre çok çok ucuzdur. Birçok özel üniversite devlet üniversitesinden daha uygun fiyata eğitim vermektedir.

Polonya’da eğitim almak isterseniz Türkiye’de Üniversite yerleştirme sınavına girmenize gerek kalmayacaktır. Lise diplomanız ve dil yeterliliğiniz Polonya’da eğitim almanız için yeterli olacaktır. İngilizce ve Lehçe eğitim alabileceğiniz ülkede , hangi dilde eğitim almak istiyorsanız  o dilin yeterliliğini kanıtlamanızı isteyeceklerdir. İngilizce eğitim almak isterseniz IELTS yada TOEFL gibi  uluslararası geçerliliği olan kurslardan sertifika almanızı isteyeceklerdir. Her üniversitenin İngilizce yeterlilik puanı farklıdır fakat genel olarak 6.0 IELTS veya 79 TOEFL puanı size üniversite okutmaya yetecektir.  Eğer Lehçe eğitim almak isterseniz  IKO tarafından verilen Lehçe’nizin yeterli olduğunu kanıtlayan bir belge sunmanız gerekecektir. Üniversitelerin Lehçe ve İngilizce hazırlık sınıfları bulunmaktadır. Polonya’da Üniversite Eğitimi 3 yıldır.

 

GİRİŞ KOŞULLARI

  • Öğrencinin lise diploma notu önemli.
  • Eğitim dili İngilizce olduğu için İngilizce yeterliliği isteniyor. IELTS sınavından Üniversitenin bölüme göre istediği sonucu sunulması gerekmektedir.
  • LYS sınav koşulu yok, öğrenci dilediği bölümde not ortalaması dahilinde okuyabilir.

 

GENEL BİLGİLER

Polonya’da eğitim dili İngilizce, resmi dil Lehçe’dir. Burada eğitim süresi genel olarak 3 yıl fakat mühendislik bölümü 4 yıla çıkabiliyor. Tıp, Eczacılık gibi bölümler 5 yıl sürmektedir. Polonya’nın vize ve üniversite başvurularında süreç çok kısa. Vize süresi 5 iş günü. Örneğin Ağustos-Eylül döneminde başvuran bir öğrenci Ekim döneminde rahatlıkla okula başlayabilir. Bazı Polonya üniversiteleri çift diploma veriyor. İkinci diploma genellikle uluslar arası geçerliliği ve tanınırlığı olan İngiliz üniversitelerindeki bölümlerden alınıyor.

 

MALİYETLER

Eğitim ücreti yıllık 3000-4000 € arasında değişiyor. Tıp bölümleri ise 8000 – 11000 € arasında değişmektedir. Para birimi Zloty, Türk lirasının yarısı değerinde, bu sebeple yaşam maliyetleri oldukça uygun.

 

İNGİLİZCE EĞİTİM

İsteği doğrultusunda öğrenci İngilizce eğitimini Polonya’da üniversite bünyesinde alabilir ister anadili Ingilizce olan bir ülkede 1 yıl hazırlık özel dil kursunda dil eğitim alabilir. Polonya’da bu eğitimi almak isterse ve başvurduğu üniversitenin hazırlık programı yoksa İngilizce eğitimini Varşova Teknik Üniversitesi’nin hazırlık sınıfında tamamlayabilir.