KANADA'DA WORK AND STUDY


Kanada, son dönemlerde eğitim ve iş olanakları için en popüler ülkelerden biridir. Bunun en önemli sebebi eğitim kalitesinin yanında çalışma izni vermesidir. Kanada’da sertifika ve diploma programlarıyla eğitim alırken bir yandan da çalışabilirsiniz. Bu sayede yaşam giderlerinizi ve eğitim masraflarınızı kendiniz karşılayabilirsiniz, ayrıca yurt dışında iş deneyimi imkânına da sahip olursunuz.

Kanada’da eğitim alırken çalışabileceğiniz, iş fırsatlarının daha fazla olduğu şehirler Vancouver, Toronto, Calgary, Kelowna, Ottowa ‘dır. Bu durum bu şehirlerde farklı ülkeden bir çok insanın bir araya gelmesine ve dolayısıyla birçok kültürün de bir arada olmasını sağlamaktadır. Bu durum öğrenciler için farklı kültürle tanışmak için bir fırsat olduğu gibi aynı zamanda mezun olmadan iş deneyimi kazanma şansıda yaratmaktadır.  

Aşağıda Kanada’da yaşam ile ilgili birçok sorunuzun cevabını bulabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için NEW Yurtdışı Eğitim ofislerini arayabilirsiniz.

Work & Study nedir?

Work and Study programı ile profesyonel yetkinlik kazanabileceğiniz sertifika ve diploma programlarıdır. Bu programlarda eğitim süreniz boyunca haftalık 20 saat yasal olarak çalışma hakkı kazanırsınız. Eğer katıldığınız program Co-op dahil ise eğitim programınız bitince aynı süre çalışma fırsatınız olmaktadır. Staj sürecince ise haftalık çalışma izniniz 40 saat olacaktır.

Kanada Co-op Programı Nedir?

Bu program sadece Kanada kolejlerinde bulunmaktadır. Amaç bu profesyonel sertifika programı sonrasında, sizi eğitim aldığınız alanda staja yerleştirerek tecrübe kazanmanızdır. Stajlar genellikle maaşlıdır fakat ücretsiz bir staja yerleştirilme ihtimaliniz de vardır. Bu tür programlar, hizmet sektörüne yönelik programlardır. Turizm, işletme, pazarlama gibi alanlarda oldukça fazla seçenek bulabileceğiniz Co-op programlarında; mühendislik, psikoloji ve sağlık gibi alanlarda programlar bulmanız zordur.

Co-op programları bittiğinde Kanada’da ne kadar süre kalabilirim?

Eğer özel bir kolejde 6 aylık bir sertifika programına gidiyorsanız 6 ay maaşlı yada maaşsız staj yapabilirsiniz. 1 yıl eğitim aldıysanız 1 yıl staj yapabilirsiniz.

Eğer bir devlet kolejinde 1 yıl eğitim alırsanız yine bir yıl staj ve çalışma hakkınız vardır. Eğer 2 yıl üst üste bir diploma programına katılırsanız bu durumda 3 yıl Kanada’da yaşama ve çalışma hakkına sahip olabilirsiniz.

Work & Study kimler katılabilir?

18 – 30 yaşları arasında seyahat etmeye imkanı olan herkes Kanada’da Work and Study Programından yararlanabilir. Work and Study programı genellikle 6 , 9 ve 12 ay olarak uygulanmaktadır. Seçilen program süresinin %50’si eğitim kalan, %50’si ise maaşlı çalışma şeklinde uygulanmaktadır.

Kanada’da Work and Study Programlarının kabul şartları nelerdir?

  • İngilizce; Göçmenlik hakkı tanımayan Özel kanada kolejinde eğitim alacaksanız 6.0  IELTS puanı almanız gerekmektedir.Programı tamamlayınca Türkiye’ye dönmek zorundasınız. Bu programlar 6 ay olabileceği gibi 2 yıla kadar devam edenleri de mevcuttur. Yıllık eğitim maliyetleri 6.000 CA$-10.000CA$ arasında değişir.
  • Lisans,Ön Lisans yada lise diploması : Bu programlara başvurmanız için lise mezunu olmanız yeterli. Fakat vize alma sürecinde konsoloslukları ikna etmeniz gerektiğini unutmayın!
  • Özgeçmiş ve niyet mektubu : Detaylı hazırlanmış bir CV ve neden Kanada’da bu bölümde eğitim almak istediğinizi açıklayıcı bir yazı dosyanıza eklenmelidir.
  • Mülakat: Bazı okullar mülakat yapabilir ama her okul için gerekli değildir.
  • 18-35 yaş arası olmak.
  • Finansal yeterlilik – Sizin veya ailenizin banka hesapları Kanada’daki eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılayabilecek tutarda olması. (Kanada Konsolosluğu Kanada Vizesi başvurusunda 1 yıllık eğitim ve yaşam ücretinizi görmek ister.)
  • Şu an ki vasfınız -- Öğrenci veya çalışan olduğunuzu belgelemeniz gerekir. (Transkript veya sigorta dökümleriniz vize dosyanıza eklenmelidir.)

Hangi Programlarda Çalışma İzni Vardır?

Hangi Alanlarda Çalışabilirsiniz?

Kampüs içerisinde çalışın. Bu tür işlere talep çok olduğu için genellikle çalışan arayan sayısı azdır. Bu işler, bulunduğunuz bölgeyi temizlemek, bir kafede veya kütüphanelerde çalışmak olabilir. Bu tür işler izin gerektirmez ancak yine de haftada 20 saatten fazla çalışamazsınız. Eğitime başladığınız andan itibaren kampüste çalışabilirsiniz.

Kampüs dışında çalışın. Bu şekilde çalışmak için bir Kanada üniversitesinde en az altı ay okumuş olmalısınız. Bunun için, özel bir kampüs dışı çalışma izni almanız gerekir. Aynı zamanda, maksimum çalışma süresi, yine haftada 20 saati geçemez.

İşbirliği eğitim programlarında çalışın. Öğrenciler için oldukça idealdir çünkü böyle bir programda yer alan öğrenci fazladan para kazanmakla kalmaz, eğitim aldığı alanda iyi bir iş deneyimi kazanır. Böyle bir programa katılmak için, özel bir çalışma izni (Co-op Çalışma İzni) almak gerektirir. Bu programları bitiren öğrenciler zaten pratik faaliyetlere hakimdir ve istenilen iletişim becerilerine sahiptir. Bu tür mezunlar, Kanada’da iş hayatında oldukça çok talep görüyor.

Çalışma alanınız mutlaka daha önceki deneyimleriniz ve eğitim geçmişiniz ile ilgili bir alanda olmalıdır.

Şuan itibariyle en fazla tercih edilen sektörler şunlardır.

- Satış ve Pazarlama Yönetimi
- Bilgisayar, Yazılım ve IT
- Grafik Dizayn
- Medya Sektörü ve Gazetecilik
- Mühendislik (Makine, Elektrik, Bilgisayar vb)
- İnsan Kaynakları
- Turizm ve Seyahat Organizasyonları
- Spor ve Eğlence Sektörü
- İşletme ve İdarecilik
- Otel ve Restaurant İşleri
- Müşteri Hizmetleri ve Halkla İlişkiler
- Pazar Araştırması, İstatistik

Work & Study istenilen dil seviyesi nedir ?

Eğer İngilizcenizin yeterli olduğunu düşünüyorsanız özel okulların kendi seviye tespit sınavlarına online olarak katılıp yeterli seviyeye sahipseniz programlara başlayabilirsiniz. Devlet okuluna gidecekseniz bu durumda birçok devlet okulu minimum 6.0 - 6.5 IELTS sonucu istemektedir.

Work & Study programına katılmak istiyorum ama İngilizcem yeterli değil. Ne yapmalıyım?

Bu durumda öğrenciler önce dil okullarına giderek İngilizcelerini yeterli düzeye getireceklerdir. Ne kadar süre dil eğitimi alacağınız için sizin İngilizce seviyenize göre değişecektir. NEW Yurtdışı Eğitim ofislerinde yapılan seviye belirleme sınavı ile İngilizce seviyeniz ölçülerek ne kadar süre İngilizce eğitimine ihtiyacınız olduğu tespit edilir. Kanada’da dil eğitimi programlarına katıldığınız taktirde IELTS veya TOEFL sınavına girmek zorunda olmayacağınız dil okulu sertifikasını kabul eden birçok devlet ve özel kolej bulunmaktadır.

ILSC ,ILAC, Kaplan, EC, SSLC, Oxford International, ELS gibi birçok dil okulunun pathway programları mevcuttur. Bu okullarda aldığınız sertifika kolejler tarafından kabul edilmektedir.

Work Study programları ile ne kadar kazanabilirsiniz?

Kanada minimum çalışma saat ücretleri 14 Kanada Dolarıdır. Haftada 20 - 40 saat arası çalışacağınızı hesaplarsanız aylık kazancınız 1120 – 2240 CAD olarak değişecektir.

Eğitim sonrası iş fırsatları nelerdir?

Kanada’da bir üniversiteden herhangi bir programa göre mezun olan kişilerin mezuniyet sonrası çalışma izin hakları vardır. Bu çalışma hakkının geçerliliği, eğitim gören kişinin Kanada’da kaç yıl okuduğuyla ilgilidir. Böylece 4 yıl eğitim almış ve lisans derecesi almış kişiler 3 yıl süreyle çalışma iznine sahip olurlar. Bu durum Kanada’da tam olarak yasaldır ve daha sonra Kanada’da Daimi Oturma İzni alabilirsiniz. Eğitim süresi 2 yıldan az ise, bu tür mezunlar, eğitim süresiyle aynı sürede Kanada’da çalışmak için kalabilirler.

Bir Kanada üniversitesinde okumuş olmak çok fazla fırsat sağlar. Tatil sürecinde çalışan öğrenciler, üniversite eğitimleri ve yaşam masrafları için gereken ana parayı kazanabilirler. Ayrıca, Kanada’da çalışırken deneyim kazanmak, üniversite veya kolejden mezun olduktan sonra iyi bir iş ararken önemli bir avantaj olacaktır. Bu durumda, Kanada’daki bir yabancı öğrenci çalışarak ek olarak para kazanabilir ve herhangi bir sorun yaşamadan kendisine maddi anlamda kolaylık sağlayabilir.  

Kanada hakkında detaylı bilgi için NEW Yurtdışı Eğitim ofisimizi ziyaret edebilir veya bizi arayabilirsiniz. İletişim bilgileri için tıklayınız.