KANADA'DA PSİKOLOG OLMAK


Masters in Canada? What you should know - UNNmySCHOOL

KANADA'DA PSİKOLOG OLMAK

Son günlerde eğitim alnında sıkça tercih edilen Kanada, dil okulunun yanı sıra master eğitimi oldukça talep görüyor. Eğitim kalitesi ve mezuniyet sonrası iş imkanından dolayı son 5 yılda yüksek lisans için tercih edilen 3 ülke arasına girmiştir.

Kanada'da yüksek lisans eğitimi alırken çalışma hakkına da sahip olursunuz. Master eğitiminizi bitirdikten sonra ülke 3 yıl daha çalışma hakkı veriyor. Sağladığı bu imkanlar Kanada'yı cazip hale getiriyor.

Psikolog Olmak İçin Hangi Dereceler Gerekli?

Psikolog olmak için, psikoloji alanında lisans derecesi aldıktan sonra, yüksek lisans veya doktora derecesi elde etmelisiniz.

Yüksek lisans düzeyinde, master of arts (MA) veya master of science (M.Sc.) yapabilirsiniz. Bir yüksek lisans programında, öğrencilerin dersleri alması, bir projeyi tamamlaması ve yazması ve ya komitenin önünde sunması gerekir. Yüksek lisans dereceleri, bireyleri doktora eğitim programlarına girmeye hazırlar. Bir yüksek lisans derecesi, okullar, işletme ve endüstri, ruh sağlığı gibi çeşitli uygulamalı ortamlar için eğitim sağlar.

Örneğin, bu tür kişiler çocuk esirgeme çalışanları, okul danışmanları veya rehber öğretmenleri, test ve değerlendirme psikologları veya terapist olarak çalışabilirler. Yüksek Lisans derecesine sahip kişiler ayrıca devlet için çalışan araştırmacılar veya araştırma ortakları olarak veya hizmet kurumlarında veya üniversitelerde araştırma görevlileri ve araştırma yöneticileri olarak görev yapabilirler.

Doktora düzeyi, klinik veya deneysel psikolojide veya bir Psy.D bir doktora alabilirsiniz. Doktora Programda, öğrenciler ders alırlar, kapsamlı sınavlardan geçerler, özgün araştırmalar yaparlar ve tezlerini yazıp savunurlar. Danışanlara psikolojik hizmetler sunmak isteyenler için, ayrıca en az bir yıl daha staj yapmış olmaları gerekir. Ana dili İngilizce olmayan tüm öğrenciler, dil seviyesini kanıtlamak için IELTS, TOEFL, PTE vb. gibi İngilizce dil yeterlilik sınavlarından puanlar almaları gerekmektedir.

Ne kadar Sürede Psikolog Olabilirim?

Genel olarak, psikolojide bir doktora derecesi almak için bir lisans derecesi aldıktan sonra yaklaşık beş ila sekiz yıl sürer. Bir yüksek lisans derecesinin tamamlanması genellikle iki ila üç yıl sürer, ardından doktora eğitimi aladan da, üniversite sonrası iki yıl master yaptığınız zaman psikolog olabilirsiniz.

Klinik Psikolog Olmak İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Kanada'da, bir doktora derecesi, psikolojide bir meslek için temel derece olarak kabul edilir. CPA, doktora derecesini, profesyonel çalışma için en iyi hazırlığı ve istihdam fırsatlarının en üst düzeye çıkarılmasını sağlar. Ancak, yüksek lisans hazırlık düzeyinde mevcut istihdam olanakları vardır. Örneğin, Kanada'daki bazı illerde, bireyler yüksek lisans derecesine sahip yetkili psikologlar ve üniversite profesörleri olabilirler.

Stajyer olarak en az bir yıl geçirmeniz gerekecek.

Doktora derecenizi aldıktan sonra, lisanslı bir psikologla birlikte çalışacağınız ve psikolog olmanın ayrıntılarını öğreneceğiniz bir staj veya denetimli uygulama için başvurabilirsiniz. Kanada'daki çoğu eyalet, klinik psikolog olarak çalışmak üzere sertifika almak için en az bir yıl denetimli uygulamayı zorunlu tutmaktadır.

Bulunduğunuz ilde psikolog olarak kayıt yaptırmanız gerekir.

Kanada'da bir eyalette uygulama yapmak için kayıt yaptırıp sertifika aldıktan sonra, orada hastaları tedavi etmeye başlamak için bir hastanede, okulda veya özel muayenehanede bir pozisyona başvurabilirsiniz. Ayrıca kendi muayenehanenizi kurabilir, ofis alanı kiralayabilirsiniz.

Ortalama bir klinik psikolog bir yılda neredeyse 100.000 Kanada Doları kazanıyor.

Klinik Psikoloji İçin Master Programları

PhD in Canada With Scholarship for Indian Students 2021 - Leverage Edu
 • Master of Science Clinical Psychology and Psychotherapy
 • Master in Clinical Mental Health Counselling
 • Master of Arts in Clinical Psychology (Marriage and Family Therapy)
 • Master of Science in Abnormal and Clinical Psychology
 • Master of Science Clinical Psychology and Psychological Empowerment
 • Master of Science in Clinical Health Psychology
 • Master in Clinical Neuropsychology
 • Master in Clinical Psychology

Kanada'daki Psikolog Okulları

Kanada'nın psikiyatri ve psikoloji alanında en iyi üniversiteler:

Toronto Üniversitesi

 • İngiliz Kolombiya Üniversitesi.
 • McGill Üniversitesi.
 • Calgary Üniversitesi.
 • Ottawa Üniversitesi.
 • Kraliçe'nin Üniversitesi.
 • Dalhousie Üniversitesi.
 • McMaster Üniversitesi.