KANADA’DA ÜNİVERSİTE - KANADA'DA LİSANS EĞİTİMİ


Kanada'nın en güzel şehirlerinden Toronto ve Vancouver her yıl olduğu gibi bu yıl da Dünya'nın en yaşanılır şehirleri içerisinde ilk 5 de yer aldı. Bu sebeple Kanada’da eğitim almak oldukça talep görmektedir. Eğitim kalitesi bakımından Dünya’nın önde gelen ülkelerinden biri olan Kanada’da çoğunluğu devlet üniversitesi olmak üzere 100’e yakın üniversite vardır. Herhangi bir  ülkede iyi ve kötü olmak üzere üniversiteleri ayırabilmek mümkündür. Fakat Kanada için bu geçerli değildir. Kanada’da eğitim sistemini yöneten tek bir kurum yoktur. Her eyalette eğitim sistemini düzenleyen bir kurum bulunmaktadır ve müfredatı geliştiren, sınavların standartlarını koyan, finansal düzenlemeleri yapan ve öğretmenlerin yeterliliğini kontrol eden eğitim bakanlığı bulunur. Bu demek oluyor ki Kanada’da eğitim oldukça sıkı bir şekilde denetleniyor.

Kanada’da herhangi bir üniversiteden alacağınız diplomanın Türkiye’de YÖK denkliği bulunmaktadır, ayrıca dünyanın diğer ülkelerinde de kabul görür.

KANADA’DA LİSANS EĞİTİMİ

Kanada’da lisans eğitimi 2’ye ayrılmaktadır. Bunlar üniversiteler ve sanat-teknik yüksekokullarıdır. Üniversiteler öğrencilerine akademik mesleki eğitim verir ve lisans diploma derecesi kazandırır. Sanat-Teknik Yüksekokulları ise çeşitli sanat dallarında sertifikalar sunar ve iş imkanı verirler.

Yüksekokullardan üniversitelere geçişler mümkün olmaktadır. Kayıt çeşitli sanat dallarında kolaylığı açısından ise önce 2 yıllık bir okula koleje kaydolmak sonrasında 3 ve 4. Yıllar için dilediğiniz başka bir üniversiteye geçip eğitiminizi tamamlamak direk 4 yıllık bir üniversiteye kayıt olmaktan daha mantıklıdır.Kolejler 4 yıllık bölümlerle karşılaştırıldığında oldukça ekonomiktir.  

Kanada’nın resmi dili İngilizce ve Fransızca olduğu için öğrenciler eğitimlerini her iki dilde de alabilirler. Çok kültürlü bir ülke olan Kanada’da lisans eğitiminizi alırken İngilizce bilginiz ileri seviyeye taşınır. Aynı zamanda yaşadığınız alanda Fransızca da konuşulacağı için ikinci bir dil öğrenebilme şansı elde edersiniz.

Kanada’da bazı üniversitelerde sene içerisinde 3 dönem olabilir. Yani isteğe bağlı olarak yaz döneminde de ders alıp 4 yıllık bir bölümü 2,5 yılda bitirme ihtimali vardır.  Kanada’da YGS, LYS gibi herhangi bir sınava girmeksizin istediğiniz bölümde okuyabilme hakkınız vardır. Ayrıca istediğiniz bölüm için lise diplomasının da hangi alanda olduğu da önemli değildir. Bölüm seçme konusunda tam özgürlüğün sunulduğu bir eğitim sistemine sahiptir.

KANADA’DA ORTALAMA ÜNİVERSİTE MALİYETLERİ

Kanada Birleşmiş Milletler tarafından birçok kez dünyanın yaşam kalitesi en yüksek ülkesi olarak seçilmiştir. Kaliteli yaşamın yanı sıra yaşam maliyeti Amerika veya İngiltere ile karşılaştırıldığında daha azdır. Dolayısıyla üniversitelerin harç miktarı da yine bölgeden bölgeye değişmekle birlikte pek çok seçenekte Türkiye’deki vakıf üniversiteleri ile aynı fiyatta üniversite okumanız mümkündür. Kanada’da öğrencilere öğrenim süreleri boyunca haftada 20 saat yaz tatillerinde ise tam gün çalışma izni verilir. Eğitim sürecinin başlaması ile birlikte çalışma izni de başlar. Ayrıca Kanada’da ister lisans ister yüksek lisans bitirsin her uluslararası öğrencinin 3 yıl yasal çalışma izni olur.

Kanada’daki üniversiteler uluslararası öğrencilerinden yüksek lisans eğitim ücreti olarak ortalama 9.000 CAD ile 30.000 CAD arasında bir ücret talep ederler. Bu eğitim ücreti alacağınız eğitimin alanına göre de farklılık gösterebilir. Konaklama ve yaşam giderlerinizin maliyeti için de ortalama 15.000 CAD-16.500 CAD arasında diyebiliriz.

KANADA ÜNİVERSİTELERİNE BAŞVURU SÜRECİ

·Kanada’da üniversiteler genellikle Eylül ve Mayıs ayı arasında eğitim vermektedirler. Bazı okullar ise sene içerisinde 3 dönem eğitim vermektedirler.

·Eylül dönemi için son başvuru tarihi Ocak ve Nisan ayları arasında değişir. Ocak dönemi başvurusu içinse son başvuru tarihi bir önceki senenin eylül ayıdır.

·Başvuru koşulları her okul için değişiklik gösterir. Hatta her eyalette farklı başvuru koşulları vardır.

GENEL BAŞVURU EVRAKLARI

Kanada’da başvuru koşulları ve evrakları okuldan okula değişiklik gösterse de genel itibari ile istenen evraklar aşağıdaki gibidir: 

1- NOT DÖKÜMÜ : Bu belgenin İngilizce hazırlanması gerekmektedir. Okulun İngilizce evrak vermemesi durumunda resmi bir kurumdan çevirtilmesi gerekmektedir.  Not dökümünde notların yanı sıra öğrencinin ders harici başarı ve örnek davranışları ile ilgili de bilgi istenir.

2- YABANCI DİL YETERLİLİK BELGESİ : Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencinin üniversite sınavına girmesi gerekmemektedir. Ancak İngilizce bilgisini TOEFL, IELTS gibi Kanada’da geçerli olan İngilizce sınavları ile belgelemeleri gerekmektedir. Bu testlerde istenilen minimum skorlar programdan programa farklılık göstermektedir.

Fransızca yeterliliği için üniversitelerin öğrenci adaylarından talep ettiği özel bir test bulunmamaktadır. Fransızca eğitim veren her okul bu konuda kendi kriterlerini belirler. Bu okullar hangi testleri istediklerini ve minimum test skorlarını kendileri belirlerler.

3- REFERANS VE NİYET MEKTUPLARI:

Referans mektubunu öğrencinin sosyal çevresinden, iş çevresinden veya eğitimle alakalı olarak akademik çevresinden herhangi bir kimse yazabilir. Mektuplarda referansı veren kişinin öğrenci adayı ile ilişkisinin detayı, öğrencinin başarılarının ve ön planda olan yeteneklerinin, başvuru yapacağı okulun ve bölümün öğrencinin kariyerine olabilecek katkılarının, ve öğrenci adayının bu bölüme başvurma nedeninin belirtilmesi gerekmektedir.
 

Niyet mektubu da referans mektubuna benzer ancak niyet mektubunun en önemli özelliği öğrenci adayının diğer adaylar arasından seçilmesini sağlayacak şekilde olmasıdır. Bu mektubun içeriğinde öğrencinin neden Kanada’da eğitim almak istediği, başvuracağı üniversitenin öğrenci adayının gelecekle ilgili planlarına nasıl bir katkı sağlamasını beklediği detaylı açıklanır.

 

Kanada'da Üniversite eğitimi hakkında daha detaylı bilgi alam için Mersin NEW Yurtdışı Eğitim Danışmanlığını arayabilir veya ofisimizi ziyaret edebilirsiniz. 

whatsapp ile ilgili görsel sonucu

            : 0507 460 77 74

telefon icon ile ilgili görsel sonucu            : 0533 027 32 74

telefon icon ile ilgili görsel sonucu            : 0324 327 22 24