İRLANDA'DA DİL EĞİTİMİ VE YASAL ÇALIŞMA İZNİ


Irlanda’da Yaşam

Avrupa Birliği üyesi olan İrlanda, İngiltere’nin batısında bulunmaktadır. İrlanda’nın ana dili İngilizcedir ve diğer ülkeler ile karşılaştırıldığı zaman, eğitim masrafları açısından çok daha ekonomiktir. Bu nedenle İrlanda, yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler için en uygun ülkelerdendir.

İrlanda, oldukça üst düzey yaşam kalitesine sahip olan bir ülkedir. Ülkenin yerel insanları cana yakın ve yardımsever olarak bilinir ayrıca sıcak kanlı ve eğlenmeyi seven insanlardır. İrlanda doğal güzelliklerinin yanı sıra kültür açısından da oldukça zengindir, özellikle kalelerinde tarihi dokuyu hissedebilirsiniz. Pub kültürünün var olduğu ülkelerin başındadır, yıl boyunca festival ve eğlenceler süresiz devam eder. Edebi ve müzik açısından zengin olması, Work and Study İrlanda başvurularını arttırmıştır.

İrlanda’nın ulaşım ağı oldukça geniştir, ilk defa gidenler zorluk çekmezler. Ülkenin her yerine otobüs ile ulaşım sağlanabiliyor. İrlanda, öğrencilere %25’e varan indirim imkanı sağlıyor.

İrlanda’da birçok dil okullu vardır. Bu okullar genellikle Dublin, Cork, Limerick, Galway ve Bray şehirlerindedir. Bu şehirlerden Cork, Galway, Dublin ve Limerick’te aylık ortalama yaşam masrafları, yaklaşık olarak 600-700 euro civarındadır. Konaklama tercihlerini, aile yanı konaklaması veya yurt konaklaması olarak 2 farklı seçenekte görebilirsiniz.

Aile konaklamasını seçen öğrencilere sabah ve akşam olmak üzere 2 öğün yemek verilir. Yurt konaklamasında ise, mutfaklar ortaktır. Aile yanı konaklama masrafı aylık yaklaşık 850 euro’dur. Yurt konaklaması ise, aylık 600 – 800 euro arasında değişmektedir.

İrlanda’da Work and Study

İrlanda’da Work and Study programına katılmak istiyorsanız 25 haftalık dil kurslarına kayıt olmalısınız. Böylece yasal çalışmak için başvuru hakkı kazanırsınız.

Bu yasal çalışma izni ile birlikte öğrenciler, hem eğitim alıp hem de çalışarak, kendilerini geliştirme yolunda ilerlerken masraflarını da karşılama imkanına sahip olurlar. Eğitim ve çalışma ortamında İngilizce konuşan öğrenciler dile daha iyi hakim olup, İrlanda halkıyla iç içe bulunabilecekleri için aynı zamanda İrlanda kültürüne de hakim olabilirler. 

Henüz  mezun olmadan iş deneyimi fırsatı sunan bu program farklı kültürleri de keşfetme imkanı sunar.

Bu programın üniversite mezunu olma veya herhangi bir dile hakim olma şartı yoktur.18 yaşını doldurmuş olan herkes, bu programa başvuru yapabilir. Dil eğitimi alacak öğrencilere en fazla 8 ay süreli çalışma izini olan öğrenci vizesi verilmektedir. Öğrenciler programı 3 defa uzatma ve toplamda 2 yıl kalabilme hakkına sahiptirler. 

Öğrenciler okula gitmeye başladığı anda çalışma izinleri de başlar. Çalışma izinleri part time haftada 20 saat, yaz tatili dönemlerinde full time 40 saat olarak belirlenmiştir.

Eğitimin sonunda öğrencinin IELTS, Cambridge FCE veya CAE gibi uluslararası kabul görmüş bir sınava girmeleri gerekir.

Irlanda’da Çalışma Şartları

Geçerli bir göçmenlik izni bulunan öğrencilere sadece Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında ve 15 Aralık-15 Ocak tarihleri arasında, haftada 40 saat çalışmalarına izin verilir. Bunu dışındaki zamanlarda, Göçmenlik İzin Damgası 2'ye sahip olan öğrenciler, haftada sadece 20 saat çalışabilirler. Çalışma izni öğrencilerin göçmenlik izni sona erdiğinde durur.

Lisans eğitimi alan yabancı öğrenciler şu durumlarda geçici çalışma iznine sahip olurlar:

  • GNIB'ye kayıtlı olduklarında
  • Eğitim ve Öğretim Bakanlığı tarafından tahsis edilen yeterlilikleri veren tanınmış bir akademik programa kayıtlı olduklarında
  • NFQ 7. Seviye veya üstü olarak derecelendirilmiş tam zamanlı bir eğitim programına devam ediyorlarsa
  • Günde en az 15 saat eğitim alıyorlarsa
  • Yılda en az 25 hafta boyunca eğitim görüyorlarsa 

Yukarıdaki koşullara sahip olan ve İrlanda'da çalışmak isteyen yabancı öğrencilerden, Bireysel Kamu Hizmetleri Numarası (PPS Numarası) almaları istenir. İşveren yalnızca PPS numarası olan çalışanlara maaş ödemesi yapabilir. Ayrıca öğrenciler Evrensel Sosyal Katkı (USC), Ödeme ile İlgili Sosyal Sigortalar (PRSI), iş hukuku ve vergilendirme şartlarına uymak zorundadır.

İrlanda’da part-time olarak çalışılabilecek başlıca sektörler şöyledir;

  • Otel,
  • Mağaza,
  • Market,
  • Kafe,
  • Restoran,

Öğrencilerin işi alabilmeleri İngilizce seviyelerine bağlıdır.

İrlanda Work and Study Vize Başvurusu ve Süreçler

İrlanda vize başvurusunu kurs başlangıç tarihinden en az 2 ay önce yapılmasını istemektedir. İrlanda size ilk aşamada 8 aylık değil, 3 aylık bir vize vermektedir. İrlanda’ya gittikten sonra bir bankadan en az 3000€’luk bir hesap açmanızı istenilmektedirler. Ardından GARDA ofisine giderek başvuruda bulunmanız gerekiyor bunun için de istedikleri ücret 300€’dur. Başvuru sırasında belirttiğiniz adrese hem 8 aylık oturum izninizin hem de sigorta numaranızın bulunduğu bir posta gelecektir. Çalışma izninizin onaylanması için ise iş bulmanız gerekiyor aksi halde çalışma izni onaylanmamış olur.  İrlanda’da yaptığınız işe göre saat başı ortalama en düşük 9 - 10€ kazanabilirsinz ayda 720€ ile 1.600€ arasında değişen bir geliriniz olabilir.

İrlanda vize başvuruları, aracı kurum olan VFS Global üzerinden yapılır. VFS Global’in İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep şubelerinin birisinden sadece belge teslimi ile yapılabilmektedir. Bu nedenle vize dosyanızın çok iyi hazırlanması gerekmektedir.

25 hafta eğitim alan öğrenciler için ilk etapta 3 aylık ve sonrasında 5 ay olmak üzere toplamda 8 aylık vize verilmektedir. Öğrenciler program bitiminde en fazla 2 defa daha vizeyi uzatma ve toplamda 2 yıl kalabilme hakları vardır.

İRLANDA ÖĞRENCİ VİZESİ EVRAK LİSTESİ İÇİN