İNGİLTERE’DE ÜNİVERSİTE - İNGİLTERE'DE LİSANS EĞİTİMİ


Dünya'daki birçok öğrenci her yıl yurt dışı eğitim sürecinde ülkelere karar verirken tercihini İngiltere'den yana kullanmaktadır. Bunun birçok sebebi vardır. En önemlisi ise İngiltere üniversitelerinin öğrenciler için sağladığı olanak ve avantajlardan faydalanabilme şansını yakalamaktır. Herşeyden önce birçok İngilizce üniversitesi Dünya sıralamasında üst sıralarda yer alarak diğer ülkelerin önüne geçmiş durumdadır. 

İngiltere’de lisans eğitimi almak 3 yıl sürmektedir. Fakat bazı bölümlerin eğitim süresi bölümlerine göre uzamaktadır. Bu bölümler mimarlık , diş hekimliği , tıp gibi programlardır. Lisans eğitim zamanları genellikle her yıl Eylül sonu Ekim başı şeklindedir.

İngiltere'de eğitim almanız için birçok sebebiniz var. Fakat sizler için 9 sebebi derledik. 

1. Dünyanın En Prestijli Üniversitelerinde kısa sürede okuma şansı

İngiltere üniversitelerinde eğitim sürelerinin 3 yıl oldugunu yukarıda bahsettik. Sıkıştırılmış eğitim programı ile 3 yılda lisans mezunu olma fırsatını Dünya sıralamasında ilk 1000 de yer alan birçok üniversitesinde yapabilirsiniz. Ayrıca İngiltere'de yüksek lisans eğitimi 1 yıldır. 

2. Araştırmacı Eğitim Sistemi

İngiltere üniversitelerinin hemen hemen hepsi  araştırmacı ve öğrencileri araştırmaya teşvik eden eğitim modeline sahiptir. 

3. Türkiye ile  kısa uçuş mesafesine sahip olması

İngiltere ile Türkiye arasındaki yaklaşık 4 saatlik uçuş mesafesi ve diğer ülkelere göre alternatif uçuş seçenekleri ile diğer ülkelerden daha fazla tercih edilmesine bir etkendir.  Birleşik Krallık ülkelerinin Türkiye’ye yakın konumu öğrencilerin yurt dışı eğitim süreci öncesindeki ülke seçiminde etkili olan unsurlardan bir tanesidir. 

4. İngilizcenizi anadil düzeyine getirme olanağı

Lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimi için İngiltere’yi tercih eden öğrenciler hem eğitimlerini ingilizce almak hem de İngiliz vatandaşlarıyla kuracakları iletişim sayesinde anadil düzeyinde ingilizce konusup yazabilmektedir. Öğrenciler üniversitelerin sunduğu öğrenci kulüpleri ve kulüplerin organize ettiği aktiviteler de katılıp daha güçlü İngilizce seviyesinede ulaşabilmektedir.

5. Yasal Çalışma İzni

İngiltere üniversitelerinde eğitim alan öğrenciler Tier 4 vizesine sahip oldukları için haftada 20 saat part-time çalışma hakkına sahiptirler. Farklı iş alanları ve sektörlerde çalışabileb öğrenciler ek gelirde elde edebilmektedirler.  Ayrıca Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra 2021 yılı itibariyle İngiltere mezun öğrencilere 2 yıl daha çalışma hakkı sunmuştur. Saatlik çalışma ücreti ise 8,91 GBP 'dir. Haftalık kazancınız part time çalışma izni ile yaklaşık 180 GBP olacaktır. 

6. Lise diplomanız sınavsız üniversiteye başlama imkanı

İngiltere üniversiteleri lise diploma puanınız ile direk üniversiteye başlama imkanı sunmaktadır. İngilizce dil yeterliliğinizi verdikten sonra eğer Dünya sıralamasında ilk 100 de bulunan bir üniversitede eğitim almak istemiyorsanız 1. sınıfa direk başlayabilirsiniz

7. Çok kültürlü bir ortamda eğitim alma imkanı 

İngiltere Üniversiteleri Dünya'nın birçok ülkesinden öğrencinin tercih ettiği bir ülke oldugu için 150 farklı kültür ile tanışma ve kaynaşma fırsatıda yaratmaktadır. Çok kültürlü  ortamda eğitim alan öğrenciler akademik anlamda da uluslararası bir deneyim kazanmakta ve farklı ülkelerden öğrencilerle bir arada çalışma şansı yakalamaktadır. 

8. Dünya Çapında İlk 100’de Yer Alan Üniversitelerden Kabul Alma Şansı

İngiltere üniversiteleri dünya çapında akademik başarıları, araştırma ve eğitim kaliteleriyle ön plana çıkmakta dır. Birçok İngiltere üniversitesi dünya üniversite sıralamalarında ilk 100 üniversite içerisinde yer almaktadır. Bu üniversitelere çoğu zaman lise diploması yeterli gelmeyebilir. Öğrencilerim akademik başarısı yüksek olan bir Üniversitede eğitim alamk istiyorsa muhakkak foundation yada A Level programlarına katılmalıdır. Türkiye'de IB programını başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler bu üniversitelere 1. sınıfa direk başlayabilir.

9. Mezun olduktan sonra 2 Yıl İş Arama İzni

İngiltere 2021 Ocak itibari ile Birleşik Krallıkta lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimini tamamlayan tüm uluslararası öğrencilere mezuniyetlerinin ardından kullanabilecekleri ve 2 yıl geçerliliği olacak mezuniyet sonrası iş arama ve çalışma vizesi (post-study work visa) vermektedir. Böylece mezun olan öğrenciler eğitimlerinin ardından 2 yıl Birleşik Krallık’ta kalabileceklerdir.  

Türk öğrencilerin İngiltere’de lisans eğitimi alabilmeleri için öncesinde 1 yıllık bir hazırlık yani  (Foundation) programlarına katılmaları gerekmektedir. Foundation Programın amacı eğitim sistemi İngiltere’den farklı olan ülkelerden gelen öğrencilerin oradaki eğitim sistemine adapte olmalarını sağlamak ve eğitimlerindeki eksik kredileri tamamlamaktır. Foundation programı almadan bir programa kabul olmak çok zordur. Ancak not ortalaması ve İngilizce seviyesi çok yüksek olan öğrenciler yada Türkiye'deki kendi lisesi bünyesinde A Level gibi diplomaları alan öğrenciler direk olarak 1. sınıftan başlayabilmektedir.

Foundation eğitimi bazı üniversitelerin kendi bünyelerinde ve bazen de özel kurumlar tarafından verilmektedir. Her kurumdan alınan her Foundation eğitimi her üniversite ve her bölüm tarafından kabul görülmeyebilir. Bundan dolayı öğrenciler Foundation eğitimlerine başlamadan önce mutlaka nerelerde ve hangi bölümlerde geçerli olduklarına dikkat etmelidirler. Foundation eğitimine katılabilmek için orta seviye üzeri bir İngilizceye sahip olmak gerekmektedir. Bazı Foundation programı veren okullar bu programa katılmak için minimum IELTS 5.5 İngilizce seviyesini şart koşmaktadırlar. Bazı Top üniversitelerde ve yüksek puan isteyen bölümlerin kabullerinde Foundation yeterli olmamakta bu nedenle A Level istenmektedir. Program 2 yıl sürmektedir ve 6 üniteden oluşmaktadır. Program süresince en az 3 en fazla 5 ders alınmaktadır. Öğrenciler bilim, edebiyat, fen, sosyal bilimler ve sanatla ilgili her türlü konuları seçebilir. Fakat iyi bir üniversite de ve iyi bir bölümde eğitim alabilmek için fen, mühendislik için matematik, fizik, kimya ve biyoloji dersleri; iş, beşeri bilimler ve hukuk için matematik, muhasebe, ekonomi, psikoloji ve İngiliz edebiyatı derslerini almak zorundalar.  


İngiltere 'de Üniversite Başvurusu için istenen belgeler 

1. Lise Diploması
2. Transkript
3. Hocalarından iki tane referans Mektubu
4. Niyet Mektubu
5. UKVI - IELTS skoru

Öğrencilere İngiltere’de ki üniversite başvurularının doğru bir şekilde sonuçlanmasına için UCAS (Universities & Colleges Admissions Service) yardımcı olmaktadır. UCAS üniversite ve kolej yerleştirme servisidir. UCAS öğrencilere dosyalarının başarılarına göre doğru üniversite seçeneği sunmakta, başarılı bir başvurunun nasıl yapılacağını tavsiye eder ve eğitim kurumları ile ilgili öğrencileri bilgilendirmektedir. UCAS başvurularında öğrenciler 5 üniversite tercihi yapabilmektelerdir. UCAS başvuruları internet üzerinden yapılmaktadır. 

İNGİLTERE‘DE ÜNİVERSİTELERİN ORTALAMA MALİYETİ

İngiltere de yıllık eğitim ücretleri yaklaşık olarak aşağıdaki gibidir.

Sosyal Bilimler ve Sanat:   £7.000-15.000
Fen ve Teknik Bilimler £10.000- 25.000

Bir öğrencinin yaşamını sürdürebilmesi için ihtiyacı olan para miktarı ise yıllık olarak ortalama £6.000-8.000 civarındadır. Yaşam masrafları şehirlere bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Ingiltere'da Üniversite eğitimi hakkında daha detaylı bilgi almak için Mersin NEW Yurtdışı Eğitim Danışmanlığını arayabilir veya ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.