AVUSTRALYA'DA YAŞAM


YAŞAM MALIYETI

 

 

Avustralya’da yaşam maliyeti bir çok ülkelere göre daha pahalıdır. Dünyan'da en pahalı ülkeler arasında 13. sırada yer almaktadır. Eğer yaşam masrafları ve giderlerinizi merak ediyorsanız, hemen hemen giderleriniz aşğaıdaki gibi olacaktır.

expenses in australia ile ilgili görsel sonucu

 

  • Market alışverişleri ve dışarda yeme içme masraflarınız haftalık 80 AUD ile 200 AUD arasında değişmektedir. (su şişeleri 2 AUD ve Sigara paketleri ise 30 AUD yakındır)
  • Aylık toplu taşıma kartı 145 AUD
  • Telefon faturaları ve paketler 40-50 AUDKonaklama kiraları aylık 600 – 1800 AUD arasında değişmektedir

 

ULAŞIM

 

Avustralya'nın gezmeye ve keşfetmeye sunduğu pek çok güzellikler var. her şehir ve kasabada karayolu kullanılıyor. Genellikle en kolay ve en uygun yöntemi otobüs servisi taksi gibi taşıtlardan daha çok tercih edilmektedir. Gideceğiniz şehirde genel bir otobüs durağından ihtiyacınız olan bilgileri elde edebilirsiniz. Otobüslerin rotaları, bilet fiyatları ve öğrenci indirimlerinin yanı sıra aylık ve haftalık biletleri de buradan alabilirsiniz. Ancak grup halinde geziyorsanız taksi ve otobüs arasında çok da fark olmayacaktır.coaches in australia ile ilgili görsel sonucu

Sydney, New South Wales ve Newcastle gibi büyük şehirlerde ulaşım için raylı sistemler kullanılır. Şehrin bir tarafından ötekine geçmek için kullanılabilecek en düşük maliyetli ve en kısa yol budur. Trenleri kullanmanın en ucuz yolu aylık veya haftalık yolcu kartlarından almaktır.

Şehirlerarası yolculukta otobüsten başka coach tipinde araçları kullanma şansınız var. Tüm yolculuğunuzu coach ile yapabilirseniz raylı sistemden çok daha ucuza getirebilirsiniz. Daha ucuz olmasının sebebi coach’ların raylı sistemden daha yavaş olmasıdır.

 

YEMEKLERİ


 

Avustralya'da çok fazla kültürlü yemek çeşitleri bulunmaktadır. Kaliteli sofralardan oluşan Avustralya mutfağında ağırlıklı olarak et yemekleri bulunmaktadır. . En çok tüketilen ise kanguru ve timsah etidir. geleneksel etkinliklerinden biri olan barbekü, açık alanlarda, bahçelerde, parklarda yapılan etkinlikler ile gerçekleşmektedir. Barbekülerde olan etlerin yanında ekmek servis edilmektedir. Geleneksel ekmekleri Rye’dir, bu ekmek çavdardan yapılır, beyaz unla yapılmış ekmeklere göre biraz daha ağırdır. 

Deniz ürünlerin tüketimi de bir o kadar fazladır. Tatlı su ıstakozu, mavi yengeç gibi balıkların yaygın olarak tüketildiği bilinmektedir.

kangaroo meat ile ilgili görsel sonucu