AMERİKA’DA ÜNİVERSİTE - AMERİKA'DA LİSANS EĞİTİMİ


Üniversite eğitimi denilince en çok tercih edilen ülkelerden biri olan Amerika’da yurtdışı eğitiminizi alıp, üniversite okuyabilirsiniz. İstediğiniz bütçeye, bölümünüze ve istediğiniz seçeneklere uygun birçok üniversite bulunmaktadır.Fakat, bu tercihleri yaparken nasıl yardım alacağınızı ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, NEW Yurtdışı Eğitim bu konuda size yardımcı olmaya her an hazırdır. Şimdi Amerika’da üniversite eğitimine bir göz atalım.

 AMERİKA’DA LİSANS EĞİTİMİ

  1. 2 YILLIK YÜKSEKOKUL (COMMUNITY COLLEGE)
  2. 4 YILLIK(LİSANS EĞİTİMİ)

 

Amerika’da yurtdışı eğitimini lisans şeklinde almak isteyen öğrencilerimizin şu yolları izlemesi gerekmektedir. Amerika’da ya 4 yıllık bir üniversiteye başvurabilirsiniz , ya da iki yıllık yüksekokul yani Community College kaydı yaptırabilirsiniz. Community college kaydı yaptırırsanız eğer, 3. ve 4. yıllar için istediğiniz bir üniversiteye devam ederek lisans eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Yapacağınız iki tercihte de 4 yıllık lisans diplomasını almaya hak kazanacaksınız. Amerika’da en çok tercih edilen Community College lardır.Bunun tercih edilmesinin sebebi ise, Yüksek Okullara kayıt yaptırmak ve kabul almak , 4 yıllık üniversitelere göre çok daha kolay ve zahmetsizdir. Çoğu zaman yüksek bir TOEFL yada SAT sınavına girmeye gerek kalmadan kabul edilirsiniz. Diğer bir sebep ise, Community College maliyetleri 4 yıllık üniversitelere göre çok daha düşüktür.Son sebep olarakta, 2 yıllık yüksek okuldan mezun olan öğrenciler, 4 yıllık üniversitelerin çoğuna doğrudan kabul edilirler ve bitirdikleri üniversitenin de diplomasını aldıkları için 2 diploma sahibi olmaya hak kazanırlar.Dört yıllık kolejler ve üniversiteler bachelor seviyesi verirler. İlk iki yıl genellikle gelecekteki uzmanlığa temel oluşturacak dersler verilir. Bu kursların içinde İngilizce kompozisyon, dünya tarihi, doğal bilimler, matematik, diller, sosyal bilimler ve bunlara ek olarak çalışmayı seçtiğiniz alanla ilgili bazı dersler olabilir. İkinci yıldan itibaren uzmanlık alanında çalışmaya başlanır.

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ ŞARTLARI

Eğer ki tercihiniz 4 yıllık bir üniversiteden yanaysa, o halde  çoğunlukla 2 sınava girmeniz  gerekmektedir. Bunlar TOEFL ve SAT sınavlarıdır. TOEFL sınavı ; TOEFL iBT sınavı, İngilizceyi üniversite seviyesinde kullanma ve anlama yeteneğinizi ölçer. Ve dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerinizi akademik görevleri yerine getirirken ne kadar iyi bir şekilde birleştirdiğinizi değerlendirir.SAT sınavı ise; Amerikan üniversitelerinde lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin girdiği ve sonuçlarını bu üniversitelere başvururken kullandıkları sınavdır. Bu sınavlarla elde edeceğiniz puanlar ve lisedeki not ortalamanız başvuracağınız üniversite için çok önemlidir.Eğer bu sınavlardan alacağınız notlar yeterli değil ise ; ozaman üniversiteye hazırlık bir programa katılarak bu eksiklikliklerinizi kapatmanız gerekmektedir.SAT sınavı bazı TOP ve devlet üniversiteleri için gereklidir.

AMERİKA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNİN  ORTALAMA MALİYETİ

Ortalama 3000’den fazla üniversitenin olduğu Amerika’da üniversitelerin ücretleri de çok değişkendir. Ama genel bir fikir oluşturması amacıyla, standart bir üniversitede eğitim almanızın yıllık maliyetinin 15.000 – 50.000 USD arasında olabileceğini söyleyebiliriz. Yüksek okullarda (Community Colleges) bu rakam 5.000 – 15.000 USD arasında olmaktadır. Amerika’da bir yıllık barınma ve cep harçlığı ihtiyacınız da ortalama 10.000 – 15.000 USD arasında olacaktır. Amerika’da öğrencilere sadece kampüs içinde çalışma izni verilir. Öğrencilerin kampüs dışında çalışmaları kanunen mümkün değildir.

NE ZAMAN BAŞVURMALISINIZ?

Amerika’da üniversite eğitimine 4 yıllık bir üniversiteden başlamak istiyorsanız, başvuru sürecinizi bir yıl öncesinden, lise son sınıfın ilk döneminde başlatmalı, ve gerekli sınavlara girmelisiniz. Yüksek okullar  ( Community  College ) için başvurular daha kolaydır ve çok daha kısa sürede cevaplanır.

 

Amerika'da Üniversite eğitimi hakkında daha detaylı bilgi alam için Mersin NEW Yurtdışı Eğitim Danışmanlığını arayabilir veya ofisimizi ziyaret edebilirsiniz. 

whatsapp ile ilgili görsel sonucu

            : 0507 460 77 74

telefon icon ile ilgili görsel sonucu            : 0533 027 32 74

telefon icon ile ilgili görsel sonucu            : 0324 327 22 24