ALMANYA'DA ÜNİVERSİTE - ALMANYA'DA LİSANS EĞİTİMİ


ALMANYA 'da Yıllık Eğitim Maliyeti 500 Euro'dan Başlayan Dünyanın en Prestijli Üniversitelerinde Eğitim Alabilirsiniz...

Almanya üniversitelerinin popüleritesi gün geçtikçe artmaktadır. Hatta İngiltere ,Amerika ve Kanada'dan sonra en fazla Üniversite ve Master eğitimi için tercih edilen ülke olduğunu söyleyebiliriz. Bunun en önemli sebeplerinden biri eğitim kalitesinin bütün Dünya'da kabul edilmesi ve alınan diplomanın bütün Dünya ülkelerinde geçerli olmasıdır. Diğer bir sebep ise yıllık eğitim maliyetlerinin Türkiye'deki özel Üniversitelere göre oldukça düşük olmasıdır. Yıllık 500 Euro 'dan başlayan ve özel  üniversitelerin bile 1500 Euro gibi malihyetlerle öğrenci, kabul ettiği bir ülkedir Almanya.

Peki bu kadar eğitimin cazip olduğu bir ülkede Üniversite okumak için hangi şartlar gereklidir soruna cevabı NEW Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Almanya'da Üniversite Okumak için Koşullar Neler ? 

Almanya’da lisans eğitimi almak için başvuracak öğrencilerin  öncelikle AYT ve TYT sınavına girmeleri ve Türkiye’de herhangi bir 4 yıllık üniversitede eğitim almaya hak kazanmış olmaları gerekmektedir.Sınav sonucunda yerleşmiş olduğunuz üniversite bir devlet ya da vakıf üniversitesi olabilir. Açık öğretim kabul edilmemektedir. Sınav sonucunuz 2 yıl süre ile geçerlidir.Bu süre zarfında lisans eğitiminiz için istediğiniz bir bölüme başvuruda bulunabilirsiniz. ÖSYM tarafından yerleştirildiğiniz bölüme, yada aynı puan türüyle alım yapan herhangi bir diğer bölüm için üniversite kayıt başvurusu yapabilirsiniz.Almanya’da alacak olduğunuz diplomaların YÖK denkliği bulunmaktadır.

Almanya’da üniversite eğitimine başlayabilmeniz için öncelikle yeterli Almanca yeterlilik seviyesine ulaşmanız gerekmektedir.Bunun için en geçerli olan sınavlar TestDAF, Goethe ve TELC 'dir.  Bu sınavınkardan birinden min A-2 seviyesinde dil belgesine ihtiyacınız olacaktır. Bu dil belgesi vize aşamasında kullanılacak olsada üniversiteye başlamadan önce C-1 veya C-2 almanız gerekecektir. Örneğin TestDAF sınavı 4 dil becerisi ( Okuma, Yazma, Konuşma, Dinleme) üzerinden ayrı ayrı yapılır ve 5 puan üzerinden puanlandırılır. Almanya’daki birçok üniversiteye kabul için 5 üzerinden 3 almak yeterli olmakta birlikte, bazı Top  üniversiteler için gerekecek puan 4 hatta 5 olabilmektedir.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki Almanyada Üniversite eğitimine başlamadan önce bir yıl boyunca Almanca eğitim almak durumundasınız. 52 Haftalık eğitim'den sonra C 1 veya C 2 dil seviyesine ulaşmak oldukça mümkündür. 

Almanya'da Dil Eğitimini NEW Yurtdışı Eğitim'in çalıştığı dil okullarında veya üniversitelerin hazırlık fakültelerinde alabilirsiniz. Dil eğitimi maliyetleri ile ilgili detaylı bilgi seçtiğiniz okula ve programam göre değişeceği için NEW Yurtdışı Eğitim ofisini arayarak deneyimli danışmanlarımızdan fiyat talep ediniz. NEW Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak sizlere gittiğiniz şehirde konaklama ve havalimanı karşılama gibi hizmetlerde sunuyoruz. Ayrıca öğrencilerin vize işlemlerinde destek oluyoruz. 

Şartlı Kabul Nedir ?

Almanya’da üniversite eğitimi almak için vize başvurusunda, Almanya’da bir üniversiteden şartlı kabul almanız gerekmektedir. Şartlı kabul belgesinde üniversite sizin başvuru dosyanızı inceleyip onaylar ve gerekli Almanca eğitimini tamamlayıp, üniversitenin şart koştuğu dil yeterliliğinizi sunmanız durumunda üniversitede eğitiminize başlayabileceğinizi belirtir. Dil yeterlilik belgesini aldıktan sonra dilerseniz şartlı kabul almış olduğunuz üniversiteden başka üniversitelere de başvuru yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize bağlıdır. Almanya’da üniversitelere başvuru yapmak ve şartlı kabul belgesi almak genellikle pek kolay değildir. Bu süreçte New Yurtdışı Eğitim size profesyonel destek veriyor ve şartlı kabul belgenizi çok daha kısa bir süre içinde almanız için destek sağlıyor.

Almanya Üniversiteleri Başvuru Tarihleri

Almanya üniversitelerinde akademik dönem kış ve yaz olarak ikiye ayrılmaktadır. Kış dönemi Eylül ve Şubat arasında yaz dönemi ise Mart ve Ağustos aylarında sona ermektedir. Kış dönemi başvurusu yapacak öğrencilerin belgelerini 15 Temmuz tarihine kadar, yaz dönemi başvuru yapacak öğrencilerin ise 15 Ocak tarihine kadar başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.  Bir Alman üniversitesinden vizeniz için gerekli şartlı kabul belgesini alabilmeniz için ÖSYM yerleştirme belgenizin olması gerekmektedir. ÖSYM yerleştirme belgeniz 2 yıl geçerlidir. Başvuru aşamasında sizden şu belgeleri getirmeniz istenecektir.

1.      Lise diplomanız (Noter onaylı Almanca tercüme)

2.      Lise not dökümünüz (Noter onaylı Almanca tercüme)

3.      ÖSYM yerleştirme belgesi (Noter onaylı Almanca tercüme)

BAŞVURU VE İŞLEM SÜRECİ

Başvuru belgelerini tam ve eksiksiz iade etmeniz durumunda, üniversite şartlı kabul belgenizin gelmesi 3-6 hafta sürecektir. Kabul belgenizle birlikte size dil okulu kayıt belgeniz ve yurt kayıt belgeniz de gelecektir. Belgelerinizin tamamlanmasının ardından vize süreciniz başlayacaktır. Almanya öğrenci vize başvurunuzun sonuçlanması ise 4-6 hafta civarında sürecektir.

EĞİTİM SÜRESİ

Alman üniversitelerinde lisans eğitimi 3 yıl yüksek lisans eğitimi ise 1 – 1,5 veya 2 yıl sürmektedir. 4 yıl süren diploma bölümleri de vardır. Bunlara Diplomstudiengaenge denir. Diploma, yani 4 yıllık bölümlerden mezun olanlar hem lisans hem yüksek lisans eğitimini bir arada almış olurlar ve sonra ki aşama olan Doktora eğitimine direkt geçiş yapmaktadırlar.

ALMANYA’DA ORTALAMA EĞİTİM MALİYETİ

Almanya’da üniversite eğitimi ücretsiz olduğu için her bir öğrenci sadece kendi bireysel giderlerini karşılamak zorundadır. Almanya kendi vatandaşları ile yabancı öğrenciler arasında her hangi bir fark gözetmeksizin herkese eşit koşullarda eğitim alma imkanı sunan tek devlettir.Almanya’da bir öğrencinin ortalama aylık giderleri 550  ile 670 Euro arasında değişmektedir. Bu ücret içinde konaklama, beslenme, ulaşım ve diğer sosyal giderler dahildir.

ALMANYA' da Üniversite Eğitimi hakkında detaylı bilgi için sayfasonunda bulunan katalogumuzu indirebilir ve ya linke tıklayabilirsiniz.

Neden Almanya'da Üniversite eğitimi sorusuna cevap için linke tıklayınız

Almanya'da Üniversite eğitimi hakkında daha detaylı bilgi alam için Mersin NEW Yurtdışı Eğitim Danışmanlığını arayabilir veya ofisimizi ziyaret edebilirsiniz. 

whatsapp ile ilgili görsel sonucu

            : 0507 460 77 74

telefon icon ile ilgili görsel sonucu.           : 0850 224 09 96

telefon icon ile ilgili görsel sonucu            : 0324 327 22 24