YURTDIŞI DİL EĞİTİMİNDE SIK SORULAN SORULAR


Dil Okullarına ne zaman ve nasıl başvurulur?  

Dil okullarına yılın her döneminde katılmak mümkündür.  Başlangıç tarihleri gitmek istediğiniz programa göre değişir. Her pazartesi başlayan dil eğitimleri olduğu gibi belirli tarihlerde başlayanlar da vardır. Her pazartesi başlayan dil okullarına gittiğinizde var olan bir sınıfa dahil olursunuz. Eğer belirli tarihte başlayan bir program seçtiyseniz, buna akademik yıl denilmektedir, herkes ile aynı anda başlarsınız ve bu programlar diğerlerine göre daha ekonomiktir. Her okulun akademik yıl başlangıç tarihleri farklı farklıdır.

Bu programların herhangi birinde eğitim almak isterseniz vize işlemlerinizi de göz önünde bulundurarak ne kadar erken başvurursanız istediğiniz programa katılma şansınız o kadar yüksek olacaktır. Bizim size önerimiz gitmek istediğiniz tarihten en az 2 ay öncesine kadar başvuru yapmanızdır. Başvurunuzu ne kadar erken yaparsanız o kadar iyi olacaktır. Özellikle yaz aylarında Konsolosluklar ve Büyükelçilikler çok yoğun olduğu için, elinizde olmayan sebepler yüzünden okul başlama tarihinizi ertelemek durumunda kalabilirsiniz. Ayrıca eğer bir yıl sonrasının kaydını yaptırırsanız indirimli ve avantajlı fiyatlardan yararlanmış olursunuz

Bu programlara başvurmak için NEW Yurtdışı Eğitim danışmaları sizlere yardımcı olacak ve gerekli bilgileri vereceklerdir.

Dil Okullarına kayıt olmak için gerekli şartlar nelerdir? 

Yurtdışında dil okullarına 7 ‘den 70 ‘e herkes kayıt yaptırabilir. Eğer dil öğrenmek istiyorsanız bu okullara gitmek için herhangi bir engeliniz bulunmamaktadır. Tek şart yasal yollarla ülkeye giriş yapmaktır.

Birinci dünya ülkelerinde dil eğitimi alabilmek için vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Her ülkenin vize prosedürü farklıdır. Prosedürleri tam anlamıyla yerine getirip; konsolosluk ya da elçiliği kaçak olmadığınıza, ülkenize geri döneceğinize inandırırsanız vize engelini de kolaylıkla aşabilirsiniz.

Yurtdışında dil eğitimi alırken nerede kalacağım? 

NEW- Nil Education World- Yurtdışı Eğitim olarak danışmalık hizmeti verirken bütün ayrıntılarla tek tek ilgilenerek size yardımcı olmaktayız. Konaklamanızı istekleriniz doğrultusunda ayarlamak da bu hizmetlerimizin başında gelir.

Gideceğiniz dil okullarında genellikle sunulan konaklama çeşitleri; Aile yanı, yurtlar, öğrenci evleri veya otellerdir.  

Aile Yanı Konaklama; 

Dil eğitimi alan kişiler tarafından genellikle tercih edilen konaklama türüdür. Tercih edilme sebeplerinin başında diğer konaklama türlerine göre daha ekonomik olması gelmektedir. Ayrıca öğrenciler, okullar tarafından titizlikle seçilen ailelerde kalarak değişik kültürleri tanırken aynı zamanda okuldan sonra pratik yapma şansı da yakalamaktadırlar.

Öğrenciler, tek veya iki kişilik odalarda kendi tercihlerine göre konaklayabilirler. Aileler öğrencilerin isteklerine göre sabah – akşam yemeği sunabilir ya da yemeksiz olarak sadece konaklama sağlayabilirler.

Öğrenci Yurtları; 

Yurtlar bir, iki, üç ya da dört kişilik olmaktadır. Genellikle tuvalet - banyo ortak kullanım alanlarında bulunmaktadır. Fakat kişiye özel tuvalet, banyo, telefon ve TV imkanı sunan özel yurtlar da bulunmaktadır.

Yurt konaklamalarında öğrencilerin, ortak kullanım alanlarındaki mutfaklarda yemek yapabilme imkanı vardır.

Ayrıca bazı okulların üniversite kampüsünde şubeleri bulunmaktadır. Bu okullar konaklamaları üniversite yurtlarından sağlarlar. Böylece burada konaklayan öğrenciler için anadilini konuşan kişiler arasında kalma ve iletişim kurma imkânı da doğar. Üniversite kampüsleri genellikle Amerika’da ki okullarda sunulmaktadır.

Öğrenci Evleri; 

Öğrenci evleri gittiğiniz okulların bünyesinde bulunan evlerdir. Okulların kiraladıkları ya da sahip oldukları evlerde, sadece dil eğitimi almaya gelen kişiler konaklamaktadır. Genellikle 5 veya 6 kişilik evlerdir. Odalar bir, iki veya üç kişiliktir. Yaz aylarında aile yanında kalmak istemeyen öğrenciler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Erken yapılan rezervasyonlarda öğrenci evlerinde kalma olasılığınız daha yüksektir.

Oteller; 

Bazı dil okulları yazın gelen yoğun talep karşısında anlaşmalı oldukları otellere öğrencileri yönlendirebilmektedir. Diğer konaklama türlerine göre maliyeti daha yüksektir. Türk öğrenciler tarafından pek tercih edilmezler. Daha çok yurtdışında kısa süreli eğitim almak isteyen iş adamları tarafından tercih edilir. 

Dil kursu sırasında konaklamada problem yaşarsam ne yapabilirim?

Gittiğiniz ülke kültürü ile Türk kültürü bambaşka olacağı için adaptasyon sürecinde ne tür konaklama seçerseniz seçin, problem yaşama ihtimaliniz olabilir. En sık yaşanan problem yemek anlayışlarının farklı olması ve öğrencilerin kendi yemek kültürünü yaşamak istemeleridir. 

Konaklama ile ilgili yaşanan herhangi bir problemi aşamayacağınızı düşünüyorsanız, NEW Yurtdışı Eğitim danışmaları sorununuzu çözmek için her an yanınızda olacaktır. Aile yanı değişimi için sadece bir haftalık bir süre vermeniz yeterlidir. Fakat yaz aylarında çok fazla yoğunluk olduğundan dolayı bu süre biraz daha uzayabilir.

Dil Okuluna karar verirken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? 

Dil okullarına karar verirken seçtiğiniz okulun yurtdışındaki yetkili kurumlarca onaylanmış olup olmamasına dikkat etmelisiniz. Yani ülkedeki kurumlar tarafından okulun kalitesi tescillenmiş olmalıdır.

Okulunuzu seçerken aşağıda bulunan onaylardan muhakkak birinin olmasına dikkat ediniz. Aksi takdirde vize aşamasında konsolosluk başvurunuzu olumlu olarak değerlendirmeyecektir. British Council, Arels, Baselt , ELICOS, CLC, CAPLS, CEC, ACCET, PELSA, NAFSA, NEAS, CRELS, RELSA

NEW Yurtdışı Eğitim olarak çalıştığımız okulların tamamı bu onaylardan en az birine sahiptir.

Dil okullarının öğrencilere sunduğu olanaklar nelerdir?

NEW – Nil Education World – Yurtdışı Eğitimin size önereceği dil okullarının hemen hemen hepsinde internet, kütüphane, spor salonu, kafeterya, bilgisayar merkezleri gibi sosyal tesisler bulunmaktadır. Ayrıca ders dışındaki zamanlarınızı değerlendirebilmeniz için okul tarafından sosyal etkinlikler düzenlenmektedir. Bunlar; okulların bulundukları yere bağlı olarak,

  •   Yakındaki tarihi yerlere, alışveriş merkezlerine ve büyük şehirlere düzenlenen hafta sonu gezileri,
  •   Yüzme, tenis, at binme gibi sportif faaliyetler,
  •   Tekne gezileri,
  •   Plaj - barbekü partileri,
  •   Sinema- tiyatro, konser gibi kültürel aktiviteler içeren etkinliklerdir. Okulların bir kısmı bu aktiviteleri düşük bir ücret karşılığı düzenlerken, bir kısmı ücretsiz olarak yapmaktadır.

Dil okullarına devam etme zorunluluğu var mı?

Dil okullarının hepsinde devam etme zorunluluğu bulunmaktadır. Çok fazla devamsızlık yaptığınız takdirde; 18 yaş üstündeyseniz okul tarafından uyarılırsınız ve acentenize konuyla ilgili bilgi verilir. Eğer 18 yaş altındaysanız aileniz ve yine acenteniz konu ile ilgili bilgilendirilir. 

Belli bir sınırı aştığınızda dil okulları bunu yetkili makamlara bildirmekle yükümlüdür. Ayrıca eğer kurslara devam etmezseniz, kurs bitiminde verilen sertifikayı alma şansınız azalmaktadır. 

Dil Okullarının maliyeti neleri kapsar?  NEW Yurtdışı Eğitim danışmalık için ekstra ücret öder miyim?

  • Gideceğiniz süre kadar eğitim ücreti,
  • Rezervasyonunu yaptırdığınız gün kadar konaklama ücreti,
  • Okul ve konaklama ön kayıt ücretleri,
  • Vize ücreti ve masrafları,
  • Uçak bileti

İsteğe bağlı maliyetler; Eğer havalimanında birinin sizi karşılamasını isterseniz, bu hizmet ücrete tabidir. Bunun haricinde tek ekstra masrafınız cep harçlığınız olacaktır.

NEW Yurtdışı Eğitim yapılan profesyonel hizmetler karşılığında HİÇBİR ÜCRET TALEP ETMEZ. 

Kurs bitiminde ne tür sertifika alırım?

Dil okullarının hepsi, devamsızlığınızın çok olmaması şartı ile kurs bittikten sonra sertifika vermektedir. Bu sertifikalar, kariyer hayatınızda sizin için büyük bir avantaj sağlayacaktır. Sizlere önerimiz, gittiğiniz kursun bitiminde IELTS, TOEFL ve Cambridge sınavları gibi uluslararası akreditasyonu olan sınavlara girmenizdir. Bu belge yurtdışında veya Türkiye’de yapacağınız akademik kariyerde size yardımcı olacaktır. Ayrıca iş başvurularında aldığınız belge ile diğerlerinin bir adım önüne geçme şansınız doğacaktır.