ŞEFİK MERT SEZEN - Kanada - Toronto Universitesi Yaz Okulu


Herkese Merhaba


Ben, Şefik Mert Sezen ,Nesibe Aydın Anadolu Lisesi 10. Sınıf öğrencisiyim. 2014 yaz dönemi NEW Yurtdışı Eğitim aracılığıyla, arkadaşlarım Ege ve Cansu Atik ile birlikte Toronto Üniversitesi yoğun İngilizce programında 4 hafta eğitim aldık.


İlk Kanada’da da Eğitim alma fikrini babam önermişti ve düşündüğümde çok sıcak gelmemişti. Çünkü yaz dönemimi Üniversite sınavına hazırlanarak geçirmek istiyordum. Sonrasında düşündüğümde İngilizceminde gelişmesinin benim için önemli olduğuna karar verdim ve Kanada’ya gidişimi kesinleştirdim.


Bütün işlemlerim NEW tarafından çok hızlı birşekilde gerçekleştirildi ve biz haziran sonunda Toronto şehrindeydik. İlk hafta alışmamız biraz zaman aldı. Hatta 4 haftanın nasıl geçeceğini bile düşünmüştüm. Fakat ortama alışmaya başlayınca ilk geldiğimdeki düşüncelerin hepsi yok oldu. Yeni arkadaşlıklar edinmem, okulun bize yardım eden görevlileri ile tanışmam, öğretmenlerimizin ilgisi, yapılan etkinlikler sonucu çok hızlı ortama alıştık. Hergün saat 17.00 ‘ye kadar ders yaptık ve bu ingilizcemi çok fazla geliştirdi. Hemen sonrasında 17.30 ile 22.00 arası etkinliklere katıldık. Bu etkinlikler hem diğer ülkelerden gelen arkadaşlarımızla kaynaşmamızı sağladı hem de ingilizcemizi aktif olarak kullanmamızı yardımcı oldu. Bizden sorumlu kişiler Toronto Üniversitesi öğrencileri veya mezunları olduğu için bizi çok iyi anlıyorlardı.


 Kaldığımız 4 hafta boyunca 11 gün gezi düzenlendi. CN Tower, Niagara Şelalesi, Canada’a Wonderland,Eaton Centre Shopping, High Park, Centre Island,Wasaga Beach, Royal Ontario Museum gibi birçok yere gittik.


Özellikle okulun düzenlediği aktivitelerde çok eğlenceli vakit geçirdik. 3. Hafta Pazar günü yapılan Capture The Flag ve Dodge Ball etkinliklerinde çok eğlendim . İtiraf etmeliyim ki hilede yaptım bu oyunlarda :) 

 

Sonuç olarak Dünya’nın en güzel Üniversitelerinden birinde 4 hafta Eğitim almak benim için inanılmaz bir deneyimdi. Toronto Üniversitesi kampüsü bir şehir kadar büyük ve içinde bütün ihtiyaçlarınızı karşılayacak alışveriş yerleri bulunmaktaydı. Yatakhanelerimiz ve yemekhane kampüsün içinde olduğundan dolayı 4 hafta boyunca kampüs içinde zaman geçirdik. İlk gün kampüs dışına çıkılmayacak denildiğinde canımız sıkılsada sonradan farkettik ki bu çok önemli değildi. Çünkü  Toronto Üniversitesi nerdeyse şehrin yarısını içine almış gibiydi zaten :)

 

Bu yaz Toronto’ya gitmekle doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum. Orada uzatmak istememe rağmen okulda yer olmadığı için 4 hafta sonunda geri dönmek zorunda kaldığımıda belirtmek isterim :)


Bana ve arkadaşlarıma bu okulu önerdiği için Nilüfer ablaya ve NEW Yurtdışı Eğitime çok teşekkür ederim.