İNGİLTERE’DE ÜNİVERSİTE - İNGİLTERE'DE LİSANS EĞİTİMİ


İngiltere’de lisans eğitimi almak genellikle 3 yıl sürmektedir. Fakat bazı bölümlerin eğitim süresi bölümlerine göre uzamaktadır. Bu bölümler mimarlık , diş hekimliği , tıp gibi programlardır. Lisans eğitim zamanları genellikle her yıl Eylül sonu Ekim başı şeklindedir.Türk öğrencilerin İngiltere’de lisans eğitimi alabilmeleri için öncesinde 1 yıllık bir hazırlık yani  (Foundation) programlarına katılmaları gerekmektedir. Foundation Programın amacı eğitim sistemi İngiltere’den farklı olan ülkelerden gelen öğrencilerin oradaki eğitim sistemine adapte olmalarını sağlamak ve eğitimlerindeki eksik kredileri tamamlamaktır. Foundation programı almadan bir programa kabul olmak çok zordur. Ancak not ortalaması ve İngilizce seviyesi çok yüksek olan öğrenciler yada Türkiye'deki kendi lisesi bünyesinde A Level gibi diplomaları alan öğrenciler direk olarak 1. sınıftan başlayabilmektedir.

Foundation eğitimi bazı üniversitelerin kendi bünyelerinde ve bazen de özel kurumlar tarafından verilmektedir. Her kurumdan alınan her Foundation eğitimi her üniversite ve her bölüm tarafından kabul görülmeyebilir. Bundan dolayı öğrenciler Foundation eğitimlerine başlamadan önce mutlaka nerelerde ve hangi bölümlerde geçerli olduklarına dikkat etmelidirler. Foundation eğitimine katılabilmek için orta seviye üzeri bir İngilizceye sahip olmak gerekmektedir. Bazı Foundation programı veren okullar bu programa katılmak için minimum IELTS 5.5 İngilizce seviyesini şart koşmaktadırlar. Bazı Top üniversitelerde ve yüksek puan isteyen bölümlerin kabullerinde Foundation yeterli olmamakta bu nedenle A Level istenmektedir. Program 2 yıl sürmektedir ve 6 üniteden oluşmaktadır. Program süresince en az 3 en fazla 5 ders alınmaktadır. Öğrenciler bilim, edebiyat, fen, sosyal bilimler ve sanatla ilgili her türlü konuları seçebilir. Fakat iyi bir üniversite de ve iyi bir bölümde eğitim alabilmek için fen, mühendislik için matematik, fizik, kimya ve biyoloji dersleri; iş, beşeri bilimler ve hukuk için matematik, muhasebe, ekonomi, psikoloji ve İngiliz edebiyatı derslerini almak zorundalar.  

Üniversite kabullerin de Foundation ve A Level dışında öğrenciler için  istenen gereken evraklar aşağıdaki gibidir.


1. Lise Diploması
2. Transkript
3. Hocalarından iki tane referans Mektubu
4. Niyet Mektubu
5. IELTS veya TOEFL skoru

 


Öğrencilere İngiltere’de ki üniversite başvurularının doğru bir şekilde sonuçlanmasına için UCAS (Universities & Colleges Admissions Service) yardımcı olmaktadır. UCAS üniversite ve kolej yerleştirme servisidir. UCAS öğrencilere dosyalarının başarılarına göre doğru üniversite seçeneği sunmakta, başarılı bir başvurunun nasıl yapılacağını tavsiye eder ve eğitim kurumları ile ilgili öğrencileri bilgilendirmektedir. UCAS başvurularında öğrenciler 5 üniversite tercihi yapabilmektelerdir. UCAS başvuruları internet üzerinden yapılmaktadır. 

 

İNGİLTERE‘DE ÜNİVERSİTELERİN ORTALAMA MALİYETİ

İngiltere de yıllık eğitim ücretleri yaklaşık olarak aşağıdaki gibidir.


Sosyal Bilimler ve Sanat:   £7.000-15.000
Fen ve Teknik Bilimler £10.000- 25.000


Bir öğrencinin yaşamını sürdürebilmesi için ihtiyacı olan para miktarı ise yıllık olarak ortalama £6.000-8.000 civarındadır. Yaşam masrafları şehirlere bağlı olarak farklılık gösterebilir.

 

Ingiltere'da Üniversite eğitimi hakkında daha detaylı bilgi alam için Mersin NEW Yurtdışı Eğitim Danışmanlığını arayabilir veya ofisimizi ziyaret edebilirsiniz. 

whatsapp ile ilgili görsel sonucu

            : 0507 460 77 74

telefon icon ile ilgili görsel sonucu            : 0533 027 32 74

telefon icon ile ilgili görsel sonucu            : 0324 327 22 24