AMERİKA`DA EĞİTİM SİSTEMİ


Birçok ülkenin aksine, Amerika’da hükümet eğitimde yer almaz. Yüksek öğrenim iki şekilde olabilir;

 

  1-Bağımsız gruplar ya da vekiller tarafından idaresi sağlananlar (özel okul olması durumunda),

2-Yerel ve eyalet hükümeti arasında paylaşılan okullar. (devlet okulu olması durumunda)

 

Bu iki seçenek arasındaki en önemli fark ücretlendirmedir. Özel okullar kaynaklarını hükümetten almadıkları için devlet okullarına nazaran çok daha pahalıdırlar. Amerika’da 16 yaşına kadar eğitim almak zorunludur ve öğrencilerin büyük bir çoğunluğu yüksek okulu bitirerek mezun olurlar. Amerika’da eğitim almak oldukça maliyetlidir. Bir enstitüyle diğeri arasında çok büyük fiyat farkları bulunabilir. Örneğin ikili eğitim yapan bir bölge üniversitesi yaklaşık 2,000 $ olmasına rağmen çok seçkin bir özel üniversite konaklama dâhil yıllık 35,000 $ ve üstü olabilmektedir.

 

Lisans öğrencileri iki yıllık ya da dört yıllık üniversiteleri tercih edebilirler. Amerika’da binin üzerinde iki yıllık, iki binin üzerinde dört yıllık üniversite ve kolej bulunur. İki yıllık üniversiteden mezun olan öğrenciler ön lisans diplomasına sahip olurlar. Bu diplomayı alabilmek için 60 sömestr kredi saatini tamamlamaları gerekir. Programlar genellikle üç aşamalı olur; genel eğitim gereksinimleri, alanınızla ilgili gereksinimler ve seçmeli dersler. 120-128 krediyle tamamlanan ve bitirdiğinizde yüksek okul diploması alacağınız seçenek dört yıllık olandır. Öncelikle öğrenciler kompozisyon, sosyal bilimler, insan bilimleri, tarih, matematik ve doğa ya da fen bilimi gibi genel eğitimleri aldıktan sonra kendilerine özel eğitim alanlarını seçebilirler.

 

Dört yıllık eğitimlerini tamamladıktan sonra bazı öğrenciler eğitimlerine devam ederek lisansüstü eğitim alırlar.  Bu özel gelişmiş çalışma ya mastır ya da doktora olarak ikiye ayrılır. Amerika’da çok sayıda enstitü olduğu için kendinize uygun programı bulmakta zorlanabilirsiniz. Her yıl 500,000den fazla öğrenci mastır eğitimi alarak en çok ödüllendirilen lisansüstü eğitim yapmışlardır. En çok tercih edilen mastır bölümleri Sosyal Bilimler Mastırı (M.A.), Fen Bilimleri Mastırı (M.S.), İşletme Mastırı (M.B.A.), Güzel Sanatlar Mastırı (M.F.A.), Hukuk Mastırı (L.L.M.), Sosyal Hizmet Mastırı (M.S.W.) ve Eğitim Uzmanlığı Mastırı (Ed.S.)’dır. Bunların bazılarını bir yılda tamamlamak mümkün olacağı gibi genellikle bu eğitim iki ya da üç yıl sürmektedir. Ph.D. ya da doktora bir öğrencinin Amerika’da alabileceği en yüksek eğitimdir. Bu eğitimi tamamlamak bir öğrencinin ortalama 4 ila 6 yılını alır. Doktora yapabilmek için mastır eğitiminizi tamamlamış olmanız gerekmektedir.